Až půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) mohl ruský prezident Vladimir Putin vydělat v letech 2004 až 2019 z prodeje oblíbené vodky, která nese jeho jméno. Vyplývá to z informací, které zjistil a zveřejnil ruský investigativní web Projekt.

Ruská vodka prodávaná pod značkou Putinka se dostala na pulty tamních obchodů v roce 2002 a do roku 2005 pronikla na špici trhu. V té době se jí ročně prodávalo více než 40 milionů litrů. Nárůst obliby vodky Putinka také podle webu Projekt odpovídal období s nejvyšším počtem úmrtí spojených s alkoholem v Rusku.

Ačkoli se majitelé značky Putinka během let měnili, všichni byli spojeni s Putinovým vnitřním kruhem a podle zdrojů Projektu museli část svých zisků odvádět samotnému ruskému prezidentovi.

Mezi zprostředkující majitele Putinky patří i na Kypru registrovaná firma Ermira Consultants, kterou legálně vlastní petrohradský právník Vladislav Kopylov. Podle zjištění Projektu jde v podstatě o „peněženku“ Vladimira Putina – jeho osobní offshorovou společnost.

Projekt také identifikoval firmu Ermira Consultants jako jednu ze společností spojených s výstavbou Putinova luxusního paláce u Černého moře, jehož existenci odhalil vězněný bojovník proti korupci Alexej Navalnyj a jeho tým v roce 2021.

Tato kyperská offshorová společnost se rovněž podílela na nákupu bytu o rozloze 120 metrů čtverečních v prestižní moskevské čtvrti, tří bytů a střešní nástavby v černomořském letovisku Soči a dvou nemovitostí na exkluzivním moskevském předměstí Usovo v takzvané oblasti Rubljovka, kde mají své rezidence prominentní Rusové.

Každá z těchto nemovitostí byla zakoupena pro Putina nebo pro členy jeho nejbližšího okolí, zjistil Projekt. „Používali jsme termín ‚platit s Emirou‘, což znamenalo použití Putinových peněz k financování určitého obchodu (uskutečněného v jeho zájmu),“ řekl Projektu anonymní zdroj spojený s Emira Consultants.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.