Ruské jednotky si připsaly „taktické zisky“ na severní straně ukrajinského města Bachmut, o který se v posledních týdnech svádí tvrdé boje, uvádí v nejnovější zprávě o vývoji konfliktu americký Institut pro studium války (ISW). Rusové podle něj v oblasti pokračují v pozemních útocích. Útočí i u obcí Kreminna a Svatove, kde pravděpodobně dosáhli „omezeného postupu“. Postup ruských sil u Bachmutu ve svém večerním hlášení bez bližších podrobností připustil také generální štáb ukrajinské armády.

Další podrobnosti k ruským útokům američtí analytici v úterním hodnocení neuvádí. Informace navazují na úterní vyjádření ukrajinské armády, podle kterého je situace u Bachmutu „mimořádně napjatá“. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj hovořil o ruské ofenzivě, v níž byly nasazeny nejlépe vycvičené jednotky žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. „Nepřítel neustále ničí vše, co může sloužit k ochraně našich pozic,“ uvedl už v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusko se podle všeho snaží město obklíčit a odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras. Případné dobytí Bachmutu by pro Moskvu znamenalo první větší vítězství za více než půl roku, byť za cenu vysokých ztrát. Ovládnutí města by Rusům otevřelo cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti.

V posledních dnech z míst nejtěžších bojů přichází informace o postupných ruských ziscích. O postupu ruských okupantů na severu Bachmutu v úterý psal i reportér německého listu Bild Julian Röpcke, který konflikt na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Poznamenal přitom, že tvrzení wagnerovců jsou „bohužel“ v posledních týdnech spolehlivější než vyjádření ukrajinského generálního štábu.

Na zarputilost ukrajinské obrany Bachmutu poukázal ruský miliardář Jevgenij Prigožin, který stojí v čele wagnerovců. Ukrajinská armáda podle něj přisunula na místo další posily a snaží se město uhájit vší silou. „Desítky tisíc ukrajinských vojáků kladou zuřivý odpor. Boje jsou každým dnem krvavější,“ prohlásil. Současně popřel, že by kupoval satelitní snímky bojiště od Číny; skupina má podle něj 20 vlastních družic.

Večerní hlášení velení ukrajinských sil na rozdíl od toho ze středečního rána hovoří o „pokračujícím postupu“ ruských sil v oblasti Bachmutu. Generální štáb ovšem konkrétní místo ruského postupu nezmiňuje a naopak uvádí, že v několika obcích kolem Bachmutu i ve městě samotném byly útoky odraženy.

Britská rozvědka v pravidelném přehledu upozornila, že ruské síly nejspíše začaly vypouštět íránské drony Šáhed z Brjanské oblasti, odkud mohou snadněji ohrozit Kyjev, než když jako dříve tyto bezpilotní letouny startovaly z Krasnodarského kraje na jihu Ruska a stroje přelétaly Azovské moře. Nová startovací platforma poskytuje Rusům jiný směr útoku a je blíže ke Kyjevu.

Ruská armáda v noci na 27. února zaútočila ze severu proti cílům na Ukrajině 14 íránskými drony typu Šáhed, uvedl ukrajinský generální štáb a vojenská správa Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana 11 těchto bezpilotních letounů zničila, tvrdí Kyjev. Nový nálet za pomoci íránských dronů Rusové podnikli v noci na středu, a to opět ze severu. Všechny čtyři drony se protivzdušné obraně podařilo sestřelit, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinského letectva. Drony Šáhed jsou zkonstruovány tak, aby přímo útočily na cíl.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.