V Kyjevě a okolí byly v noci na neděli slyšet výbuchy a po celé Ukrajině byl opět vyhlášen letecký poplach. Ukrajinská armáda oznámila, že její protivzdušná obrana během noci ze soboty na neděli sestřelila 45 íránských dronů Šáhed, které Rusko používá ke vzdušným útokům. Jen nad Kyjevem byly zničeny přes tři desítky vzdušných cílů.

Velení ukrajinského letectva ráno oznámilo, že protivzdušná obrana na Ukrajině v posledních hodinách roku 2022 sestřelila 13 dronů íránské výroby. Po půlnoci to bylo dalších 32 strojů. Vojenská správa v Kyjevě podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že nad metropolí bylo v noci na přelomu roku sestřeleno 32 ruských „vzdušných cílů“. Dříve ukrajinská média informovala, že protivzdušná obrana střílela také na ruské rakety s plochou dráhou letu.

Střepiny jedné zničené střely podle úřadů poškodily osobní vůz v jedné z kyjevských čtvrtí. Kyjevská radnice ráno oznámila, že dopravní podnik v důsledku náletů omezil provoz na jedné z linek metra, neboť na kolejích jednoho otevřeného úseku byly nalezeny předměty podobné úlomkům raket.

Šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba sdělil, že Rusko s pomocí dronů mířilo na objekty energetické infrastruktury. „Předběžně bez obětí. Došlo k poškození infrastruktury. Záchranné složky pracovaly na místech nehody celou noc,“ uvedl na sociální síti Telegram.

„Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!“ volali podle agentury Reuters někteří Kyjevané z balkonů, zatímco ječely sirény varující před náletem.

Předchozí vzdušný útok na Kyjev podnikli Rusové v poslední den loňského roku. Ukrajinská obrana na přístupech k hlavnímu městu sestřelila sedm střel a jeden dron, dodal RBK-Ukrajina.

Kyjevem při sobotním vzdušném útoku otřásla řada explozí, při nichž zahynul nejméně jeden člověk. Mezi dvacítkou zraněných je i japonský novinář, uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ve všech oblastech Ukrajiny byl v sobotu vyhlášen letecký poplach a protivzdušná obrana podle BBC zasahovala v šesti z 24 oblastí země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném projevu řekl, že Ukrajina zvítězí a Rusku, které označil za teroristický stát, nebude odpuštěno.