Vláda v Bernu v pátek zamítla žádost předloženou Španělskem, které chtělo na Ukrajinu vyvézt protivzdušné systémy švýcarské výroby. Informovaly o tom agentury Reuters a Keystone-ATS. Švýcarsko zamítlo i další obdobné žádosti předložené Dánskem a Německem. Argumentuje svou neutralitou a zákonem o zbrojním materiálu.

Madrid podal žádost o povolení předání dvou protivzdušných kanonů Ukrajině v polovině ledna. Podle smluv předání švýcarského vojenského materiálu třetím stranám podléhá schválení Bernu. „Na žádost jsme odpověděli negativně,“ oznámila švýcarská vláda.

Bern již dříve odmítl žádosti ze zahraničí na dodávky zbraní Ukrajině. V případě Německa se jednalo o munici pro protivzdušný systém Gepard. Švýcarsko argumentuje svou neutralitou a také zákazem exportu vojenského materiálu do zemí, které jsou ve válce. Tento striktní postoj však u partnerů alpské země vyvolal nevoli, psala již dříve zahraniční média.

Podle agentury Reuters se čím dál větší část Švýcarů kloní k tomu, aby vláda export švýcarského zbrojního materiálu na Ukrajinu dovolila. Část politiků prosazuje revizi tradiční politiky neutrality, aby dovolovala poskytnutí zbraní zemím, které se podobně jako Ukrajina brání válečné agresi.

Moskva ostatně několikrát dala najevo, že Švýcarsko nepovažuje v konfliktu s Ukrajinou za neutrální zemi. Rusku vadí, že se Bern přidal k sankcím, které v reakci na agresi připravila Evropská unie.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.