Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov očekává další útoky na ruském území. Naznačil to v rozhovoru odvysílaném ve středu s americkou stanicí ABC News, aniž by řekl, zda za dosavadními údery v Rusku stál Kyjev. Náčelník vojenské zpravodajské služby rovněž prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je smrtelně nemocný, má zřejmě rakovinu a pravděpodobně brzy zemře.

„Na tuto otázku vám teď nemohu odpovědět. Až po válce,“ reagoval šéf rozvědky na dotaz reportérky, zda Kyjev stál za nedávným útokem na ruskou vojenskou základnu, která se nachází stovky kilometrů od hranic s Ukrajinou. Budanov prohlásil, že byl za útok rád, a naznačil, že očekává další podobné údery na ruském území.

Rusko 26. prosince informovalo o smrti tří vojáků na letecké základně u Engelsu v Saratovské oblasti, na místo podle něj dopadly části sestřeleného ukrajinského dronu. Kyjev se k zodpovědnosti za podobné útoky na ruském území nehlásí a neučinil tak ani v tomto případě. „Myslíte, že (jich) bude více?“ zeptala se reportérka. „Myslím,“ reagoval Budanov. „Uvnitř Ruska? Hluboko v Rusku?“ pokračovala redaktorka. „Hlouběji a hlouběji,“ řekl šéf ukrajinské rozvědky.

Budanov rovněž uvedl, že při své nedávné návštěvě města Bachmut na Donbasu na východní Ukrajině, kde se odehrávají jedny z nejtěžších bojů současné války, viděl na polích hromady těl mrtvých vojáků. „Jsou tam stovky mrtvých těl, která jen tak hnijí na otevřeném poli. Místy jsou navršena na jiných tělech jako provizorní hradby. Když ruské jednotky na tomto poli útočí, používají těla jako krytí, jako štít,“ řekl šéf ukrajinské rozvědky.

Tématem rozhovoru byl rovněž zdravotní stav ruského prezidenta. Podle Budanova je Putin smrtelně nemocný. „Kdy myslíte, že zemře?“ zeptala se redaktorka. „Myslím, že velmi brzy. Doufám,“ odvětil Budanov, podle něhož má šéf Kremlu zřejmě rakovinu. Tyto informace má podle svých slov ze zdrojů blízkých Kremlu. „Tahle válka by měla skončit dříve, než zemře,“ reagoval na dotaz redaktorky, zda by smrt šéfa Kremlu mohla znamenat konec konfliktu, který Rusko rozpoutalo na Putinův příkaz loni v únoru.

Budanov v interview dále prohlásil, že Ukrajina letos zvítězí. Podle webu ABC News v rozhovoru rovněž avizoval, že Kyjev chystá na jaro zásadní ukrajinský nápor vůči ruským invazním silám, přičemž největší boje se podle něj dají očekávat v březnu. Týkat se mají území od Donbasu po Moskvou anektovaný ukrajinský poloostrov Krym.

„Rusko už není pro svět vojenskou hrozbou,“ řekl Budanov. Ruští vojáci se podle něj omezují jen na obranu okupovaných ukrajinských území a Putinův režim je podle něj „všem pro smích“. „Neměli byste se bát proměny Ruska. Bude jen ku prospěchu světa,“ uvedl. Jediným problémem, který zbývá, je podle Budanova ruský jaderný arzenál a „nekontrolovatelný režim“, což podle něj přiměje svět uvědomit si nutnost „denuklearizace Ruska nebo alespoň mezinárodního dohledu nad jeho jaderným arzenálem“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist