Ruští vojáci bojují o jediný dům v Bachmutu na ukrajinském Donbasu i několik týdnů, sdělil ruské agentuře RIA Novosti šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin. Každý dům v Bachmutu se podle Prigožina rovná pevnosti a město, pro něž Rusko používá sovětský název Artemovsk, je protkané hustou sítí obranných linií. Ruská armáda se snaží o dobytí Bachmutu už téměř osm měsíců, postupuje ale jen velmi pomalu.

„Artemovsk, to je pevnost v každém domě. Naši chlapci se perou o každý dům, někdy i víc než jeden den. Třeba týdny o jednu budovu,“ popsal boje v Bachmutu Prigožin, zakladatel Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti. Ruští vojáci podle něj postupují dům za domem.

Když pak ruští vojáci prorazí jednu z obranných linií ve městě, většinou zjišťují, že za ní leží několik dalších, postěžoval si také Prigožin. „Dnes ráno dobyli jeden dům a prorazili obranu. Ale za tím domem je další obrana, a ne jedna,“ přiblížil Prigožin, který odhadl počet obranných linií v Bachmutu na 500.

„Co deset metrů, to hranice obranné linie,“ sdělil také Prigožin.

Tvrdohlavost, s níž se Rusko i za cenu obrovských ztrát snaží o dobytí Bachmutu, je pro mnohé armádní experty zarážející, podotkl v úterý ruský nezávislý portál Moscow Times. Město má podle něj malý strategický význam a pro Rusko může jít maximálně o otázku prestiže – po tolika měsících bojů Moskva nechce uznat porážku.

Ruský postup u Bachmutu v listopadu a prosinci oproti říjnu ještě zpomalil, uvedli minulý měsíc američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Operační schopnosti ruských sil podle nich zapříčiňují mimo jiné velké ztráty Wagnerovy skupiny.

V Bachmutu, zdevastovaném urputnými boji, zůstává asi 10 tisíc obyvatel. Před válkou ve městě žilo 70 tisíc lidí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.