Ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi se zřejmě opět nepodařilo přesvědčit běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, aby se připojil k jeho válečnému tažení na Ukrajině. V analýze zveřejněné v noci na úterek to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který reagoval na pondělní Putinovu návštěvu v Bělorusku. Agentura Reuters pak napsala, že podle amerických diplomatů v Moskvě panují protichůdné názory na to, jestli na Ukrajině zahájit protiofenzivu.
„ISW opět vyhodnocuje, že běloruská účast v Putinově válce proti Ukrajině zůstává nepravděpodobná,“ konstatovali analytici.
Putin Bělorusko v pondělí navštívil poprvé od června 2019, tedy poprvé od pandemie covidu-19 a vlny běloruských prodemokratických protestů z roku 2020, které autoritářský Lukašenko potlačil s pomocí Kremlu.
Kdo zabránil katastrofě v Rusku? Putina zachránili lidé, kteří jeho válku nenávidí
Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům umožňuje podnikat z běloruského území vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně. Lukašenko nicméně opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat na Ukrajinu své jednotky.
Analytici uvedli, že vůdci veřejně o ruské invazi na Ukrajinu během návštěvy nehovořili, nicméně upozorňovali, že Bělorusko čelí hrozbě ze Západu. ISW už na začátku tohoto měsíce uvedl, že přímé zapojení Běloruska do války je podle něj nepravděpodobné. Lukašenkova tvrzení o nutnosti ochrany běloruských hranic před státy NATO a Západem obecně analytici hodnotí jako snahu odůvodnit, proč se Minsk nepřipojí k ruské invazi.
„Lukašenko na setkání v Minsku 19. prosince pravděpodobně odmítl Putinovy pokusy přimět Bělorusko k hlubším integračním ústupkům,“ uvádí rovněž ISW. Putin v pondělí upozornil, že se Rusko nesnaží Bělorusko „pohltit“. Uvedl, že tyto „fámy“ jsou pokusem nepřátel Běloruska a Ruska zpomalit „integrační proces“ obou zemí. ISW si všímá, že toto prohlášení ruský prezident učinil poté, co Lukašenko hovořil o běloruské nezávislosti a plné suverenitě. Rusko a Bělorusko tvoří formálně svazové soustátí od roku 1999.
Agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného činitele amerického ministerstva zahraničí napsala, že někteří lidé v ruském vedení chtějí pokračovat v ofenzivě na Ukrajině. „Jiní mají opravdové otázky, jestli na to Rusko má kapacitu,“ poznamenal tento činitel, podle něhož je na ruské straně patrný nedostatek munice. Washington je podle něj připraven na obě varianty a Kyjev bude podporovat v každém případě.
K ukrajinským hranicím ne
Bělorusko omezilo od středy pohyb v částech Homelské oblasti přiléhajících k Ukrajině a Rusku. Informovala o tom agentura Reuters. Není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Rusko využívá běloruské území k útokům na Ukrajinu.
Běloruské úřady vydaly nařízení omezující vstup do tří okresů, které sousedí s Ukrajinou a Ruskem, a rovněž pobyt a pohyb v těchto oblastech. Důvod nařízení nevysvětlily a neuvedly ani, jak dlouho bude platit. Omezení se nevztahuje na obyvatele, kteří v okresech trvale žijí, na úřední představitele a na zaměstnance firem, které tam působí.
V Homelské oblasti úřady na začátku října uspořádaly cvičení proti sabotáží. Bělorusko v pondělí navštívil ruský prezident Vladimir Putin, což vyvolalo obavy, že se pokusí přesvědčit blízkého spojence, aby se aktivně zapojil se svými vojsky do války na Ukrajině, uvedla agentura Reuters. Kreml takovou variantu popřel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist