Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel. Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších skupin kritických k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků. Nespokojené ženy tvrdí, že setkání bude dopředu zinscenované. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

„Rada matek a manželek je už třetí den v Moskvě. Všemi způsoby se snažíme přimět úřady k dialogu,“ sdělila ve videoprohlášení na sociálních sítích lídryně spolku Olga Cukanovová. Vysvětlila, že její organizace tak reaguje na Putinovo naplánované setkání s matkami vojáků, které se má uskutečnit 27. listopadu.

„Ze zkušenosti můžu s jistotou říci, co to bude za setkání. Matky položí správné otázky, které budou dopředu schváleny a ověřeny,“ sdělila. „Na akci se nedostane jediná osoba, jejíž účast nebude dopředu potvrzena,“ doplnila.

„Vladimire Vladimiroviči, jste chlap, nebo ne? Máte dost odvahy na to, abyste se setkal tváří v tvář a veřejně se ženami, jejichž účast nebude schválena?“ apeluje také ve svém videoprohlášení Cukanovová.

Putinovo vyhlášení částečné mobilizace 21. září vyvolalo po celém Rusku vlnu protestů. Přestože velké demonstrace od té doby postupně utichly, čas od času se konají menší protestní akce žen.

Rada matek a manželek mimo jiné požaduje, aby při mobilizaci nedocházelo k nesrovnalostem, zákaz použití jaderných zbraní na Ukrajině a mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, řekla stanici Nastojaščeje vremja Cukanovová. Lídryně spolku uvádí, že jejího syna, který je vojákem základní služby, přinutili podepsat kontrakt, aby mohl být poslán do bojů na Ukrajinu.