Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do manévrů se má zapojit také například Indie, Bělorusko či Tádžikistán. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany.

Čínská účast na společném cvičení „nesouvisí se současnou mezinárodní a regionální situací“, uvedlo ministerstvo v prohlášení. Agentura Reuters připomněla, že podobné společné manévry pod ruským vedením a s čínskou účastí se uskutečnily i v minulých letech.

„Cílem je prohloubit praktickou, přátelskou spolupráci s armádami účastnických zemí a posílit schopnost reagovat na různé bezpečnostní hrozby,“ píše se dále v čínském prohlášení.

Rusko vede od letošního 24. února válku na Ukrajině. Moskva tuto invazi nazývá „speciální vojenskou operací“. Jejími původními cíli byla „denacifikace“ a demilitarizace Kyjeva, sen o blitzkriegu však překazil tuhý ukrajinský odpor. Rusové poslední dobou příliš nepostupují, naopak Ukrajinci zvládli provést řadu protiúderů – například na Krymu, který je okupovaný již od roku 2014. Evropská unie a řada západních zemí na Rusko uvalily řadu sankcí.

Co se týče Tchaj-wanu, Čína u jeho hranic provádí od začátku srpna vojenské cvičení, které je reakcí na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking totiž považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást. Dlouhodobě proto upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Podle Tchaj-peje se pevninská Čína připravuje na invazi.