Ruský prezident Vladimir Putin měl ve čtvrtek napilno. Podepsal 128 zákonů, což je podle ruské redakce BBC rekord od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. „Podepsání tolika zákonů naráz je mimořádná událost, jež reaguje na krizi, kterou ruský stát způsobil. Očekává totiž, že se ekonomická i politická situace bude dále zhoršovat, a tak se na to snaží připravit. Je to další znepříjemnění života opozičníkům a utužování režimu,“ říká Pavel Havlíček, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, který se specializuje na Rusko. 

Podle něj se nové zákony mohou brzy projevit i na obyvatelích Ukrajiny. V polovině září se očekávají referenda za připojení některých okupovaných území k Rusku – například v Chersonské oblasti. I proto je podle Havlíčka třeba tyto zákony vnímat se zvláštní pozorností. Které z nich jsou nejdůležitější?

Zahraniční agenti

Zákon „O kontrole činnosti osob, které jsou pod zahraničním vlivem“ pracuje s již existujícím zákonem o zahraničních agentech z roku 2012 a zpřísňuje ho. Nově může Rusko za „zahraničního agenta“ označit kromě lidí či organizací, které dostávají peníze ze zahraničí, také jakoukoliv právnickou či fyzickou osobu jakéhokoliv občanství či bez něj, která se nachází pod „zahraničním vlivem“. Tímto vlivem se rozumí zahraniční podpora a/nebo ovlivňování „pomocí donucení, přesvědčování či jinak“. Za podporu se přitom může považovat i naučně-technická či organizační pomoc.

Zahraniční agenti nebudou moct vyučovat ve státních vzdělávacích institucích, dostávat státní podporu, psát posudky o ekologii ani se účastnit státních zakázek.

Vladimir Putin už dříve vyjadřoval své znepokojení nad tím, co se děje v hlavách lidí, kteří přijali západní hodnoty a mají „otrocké“ západní myšlení. „Tito lidé se mentálně nachází tam, ne tady, ne v Rusku,“ řekl ve svém projevu o takzvané páté koloně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se