Ruské úřady zadržely advokáta, který hájí bývalého novináře Ivana Safronova, obviněného ze spolupráce s českou rozvědkou a z vlastizrady. Advokát Dmitrij Talantov o tom stihl informovat na Facebooku. O den dříve právník kritizoval ruský raketový útok na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Policie v Moskvě kromě toho zadržela také opozičního politika Ilju Lašina, který otevřeně vystupuje proti válce na Ukrajině.

Trestní stíhání Safronovova advokáta podle stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda zahájily úřady kvůli tomu, že údajně šířil nepravdivé informace o ruských ozbrojených silách. Právník je nyní na oddělení vyšetřovacího výboru, federální kriminální ústředny, v Udmurtské autonomní republice, ale má být převezen do Moskvy a postaven před soud.

V pondělí advokát odsoudil ruský útok na ukrajinský Kremenčuk, při němž podle dosavadních informací z ukrajinských médií zahynulo nejméně 20 lidí a dalších šest desítek lidí utrpělo zranění. Přes tři desítky lidí se po útoku pohřešují. „Dnešní hrozná událost v Kremenčuku – to má také být část denacifikace? Vaše druhé jméno je verbež,“ napsal na Facebooku právník. Ironicky přitom poukázal na výroky Moskvy, že Ukrajinu je zapotřebí „denacifikovat“. Tento měsíc také na sociálních sítích o projevu ruského prezidenta Vladimira Putina napsal, že vejde do učebnic psychiatrie.

Za šíření lživých zpráv o působení ruských ozbrojených sil na Ukrajině hrozí v Rusku až 15 let vězení. Za takové zprávy jsou ale považovány všechny informace, které nejsou přesně v souladu s oficiálním výkladem Moskvy.

Talantovova klienta Safronova zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že novináře v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní. Safronov vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější žurnalistickou práci.

Nezávisle na advokátovi ruská policie v pondělí večer zatkla moskevského komunálního politika Jašina. Úřady ho obvinily z neuposlechnutí policisty a zatkly ho na 15 dní. Jašin o tom informoval na sociální síti Telegram. Podle jeho slov ho policie zadržela zničehonic, když seděl na lavičce v parku. Odmítl, že by policistům kladl odpor.

Jašin, moskevský komunální politik, je podle serveru Meduza jeden z mála ruských opozičních politických představitelů, kteří zůstali v Rusku a veřejně vystupují proti válce na Ukrajině. V květnu policie s Jašinem čtyřikrát sepsala protokol o spáchání přestupku v podobě „diskreditace ozbrojených sil Ruské federace“. V případě opakování se tento nově zavedený přestupek mění v trestný čin, za který v Rusku hrozí delší pobyt ve vězení. Jašinovi úřady nakonec v květnu uložily pokutu 90 tisíc rublů (39 651 korun).