Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky Davida Malpasse to v pondělí uvedla agentura Reuters.

 V úterý zveřejní svůj jarní výhled světové ekonomiky Mezinárodní měnový fond (MMF). Šéfka MMF Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že fond kvůli negativním dopadům války na Ukrajině zhorší odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok.

V lednové aktualizaci podzimního výhledu světové ekonomiky MMF odhaduje letošní růst na 4,4 procenta. V příštím roce počítá se zpomalením hospodářského růstu na 3,8 procenta.

 Ve Washingtonu se tento týden koná každoroční jarní zasedání MMF a SB. Setkání se účastní ministři financí, centrální bankéři, úředníci a odborníci na finance a rozvoj z celého světa. Jednání se uskuteční částečně osobně a částečně prostřednictvím videokonferencí.

Očekává se, že hlavními tématy bude boj s inflací, růst světové ekonomiky, boj s pandemií a prevence nové potravinové krize v chudších zemích. Zasedání končí 24. dubna.

Malpass v pondělí uvedl, že Světová banka bude tento týden jednat o financování obnovy Ukrajiny. Předpověděl také, že v průběhu týdne oznámí další země příspěvky na podporu Ukrajiny prostřednictvím svěřenského fondu Světové banky.