Úřadujícím afghánským premiérem byl jmenován Muhammad Hasan Achund, který patřil ke spolupracovníkům již nežijícího zakladatele radikálního islamistického hnutí Tálibán mully Muhammada Umara. V úterý to oznámil Tálibán, který minulý měsíc ovládl Afghánistán a v zemi vyhlásil islámský emirát. Vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda v úterý v prvním prohlášení zveřejněném od nástupu Tálibánu k moci vládu vyzval, aby dodržovala pravidla islámu a islámské právo šaría.

V prohlášení v angličtině Achúndzáda také podle agentur apeloval, aby vláda chránila nejvyšší zájmy země a zajistila „trvalý mír, prosperitu a rozvoj“.

Agentura AP napsala, že do přechodné vlády se dostaly osobnosti, které v uplynulých letech stály v čele boje proti koalici vedené Spojenými státy a vládě v Kábulu. V kabinetu zřejmě nezasedne nikdo, kdo by nebyl členem Tálibánu.

Zástupcem Achunda bude Abdul Ghaní Barádar, spoluzakladatel Tálibánu, který vedl jednání s USA a podepsal smlouvu o definitivním stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Ministerstvo vnitra povede Sirádžuddín Hakkání, syn zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Ministrem obrany se stane Muhammad Jakúb, syn mully Muhammada Umara.

Na otázku BBC, proč ve vládě nejsou žádné ženy, zástupci Tálibánu uvedli, že podoba kabinetu ještě není konečná. Celkem bylo zveřejněno asi 30 jmen lidí, kteří zasednou v přechodné vládě. Dosavadní mluvčí hnutí Zabíhulláh Mudžáhid se stává novým ministrem informací.

Tálibán se opakovaně snažil ujistit samotné Afghánce i mezinárodní společenství, že se nevrátí k brutálnímu stylu vládnutí, jaký země zažila v letech 1996 až 2001. Hnutí tehdy zavedlo drakonické tresty nebo znemožnilo dívkám a ženám vzdělávat se nebo chodit na veřejnost bez mužského doprovodu či mít zaměstnání.

Mulla Hajbatulláh Achúndzáda v úterý zveřejněném prohlášení uvedl, že povinností vlády „bude zajistit zdravé a bezpečné prostředí pro náboženské a moderní vědy pro všechny krajany v rámci práva šaría“.

Tálibán formuje novou vládu v době, kdy se prohlubují hospodářské potíže země. Rychle rostou ceny potravin, mnohých Afgháncům, často státním zaměstnancům, dochází peníze, protože už měsíce nedostali výplatu. Generální tajemník OSN Antonio Guterres minulý týden uvedl, že zemi hrozí humanitární katastrofa. Koordinátor humanitární pomoci a zástupce OSN Rámíz Alakbarov navíc varuje, že Afghánistánu mohou dojít zásoby potravin už tento měsíc. „Zima se rychle blíží a bez dalších peněz dojdou zásoby potravin na konci září,“ řekl Alakbarov.

S přispěním Simone Radačičové