Islamistické hnutí Tálibán se v pondělí  v Afghánistánu zmocnilo dalšího provinčního střediska, od pátku jich tak obsadilo už šest, včetně strategicky důležitého Kunduzu. Mluvčí politického vedení tohoto povstaleckého hnutí v neděli stanici Al-Džazíra řekl, že s afghánskou vládou nepanuje shoda na uzavření dohody o klidu zbraní. Ofenziva povstalců je podle něj reakcí na vládní kroky. Podle něj to byla vláda v Kábulu, která vyvolala střety. Tálibán také varoval Spojené státy před vojenským zásahem ve prospěch vedení země.

Tálibán začal postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od doby, co se vojáci Spojených států a NATO začali koncem dubna ze země stahovat. Za samotnou neděli hnutí získalo kontrolu nad třemi provinčními středisky, v pondělí do jeho rukou padlo město Ajbak v severní provincii Samangan, informovala agentura Reuters.

Zřejmě nejvýznamnějším úspěchem je dobytí Kundúzu. Město, které má více než čtvrt milionu obyvatel, je pokládáno za bránu do severních provincií bohatých na minerály a díky své poloze u hranic s Tádžikistánem je strategicky důležité. Mít pod kontrolou Kundúz tak znamená mít pod kontrolou i jednu z nejdůležitějších cest pro pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie a dál do Evropy, uvedla stanice BBC. Povstalci už město dobyli v letech 2015 a 2016, ale nedokázali je dlouhodobě udržet.

Podle stanice al-Džazíra americké bombardéry B-52 podnikly v sobotu večer nálety na pozice Tálibánu v okolí města Šibirchan, které povstalci tentýž den dobyli. Mluvčí Tálibánu vyzval USA, aby do střetů mezi afghánskými silami nezasahovaly.

V září loňského roku afghánská vláda začala jednat v Kataru s Tálibánem o budoucím uspořádání země. Rozhovory ale zatím příliš nepokročily. Zahraniční země varovaly povstalce, že se Afghánistán stane v mezinárodním společenství „vyděděncem“, pokud se zmocní vlády nad zemí vojenskou silou.

Podle koordinátora humanitární pomoci OSN Martina Griffithse bylo jenom v červenci zabito nebo zraněno více než 1000 lidí při útocích v provinciích Hílmand, Kandahár a Herát. Griffiths vyzval k ochraně civilního obyvatelstva v Afghánistánu. „Jsem kvůli zhoršující se situaci krajně znepokojen,“ uvedl zástupce OSN v Ženevě.

Tálibán mezitím kromě několika provinčních metropolí ovládl i více než 160 ze 400 afghánských okresů. Griffiths podpořil výzvu OSN k příměří a vyzval k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pracovníků humanitárních organizací v Afghánistánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist