Příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem, jejichž nynější ozbrojený střet trvá od 10. května, by mohlo začít platit v pátek. Napsal to list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje, které o příměří jednají.

Izraelská televize ve středu uvedla, že by klid zbraní mohl nastat už ve čtvrtek ráno, ale Hamás i Izrael to popřely. WSJ napsal, že egyptští prostředníci pokročili při vyjednávání s vedením Hamásu a že Izrael „v soukromí přiznal“, že se blíží dosažení svých vojenských cílů.

Pokud nenastanou neočekávané okolnosti, uvedl WSJ, bude příměří tento týden a jedinou otázkou je kdy. Podle amerického zdroje listu však zůstává neznámou stanovisko skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní. Zdroj listu tuto skupinu označil za divokou kartu. Nedá se vyloučit, že bude v raketové palbě pokračovat i po dohodnutém příměří.

USA ani Izrael zatím zprávu nekomentovaly. Palestinci v noci na čtvrtek na osm hodin raketovou palbu přerušili, ale ráno ji obnovili.

Do intenzivních jednání o příměří podle palestinských zdrojů vstoupily i odbory izraelské elektrické společnosti. Odboráři uvedli, že nezačnou opravovat poničenou elektrickou síť v Gaze, dokud Hamás nevydá těla dvou izraelských vojáků, kteří padli v minulé válce Izraele s Hamásem v roce 2014. Hamás má vydat rovněž civilistu Averu Mengistua, který do Pásma Gazy vstoupil sám. Podobně se na toto palestinské území dostal Hišám Saíd z izraelské komunity beduínů, ale o něm se odbory nezmiňují. Zprávy o vyjednávání o příměří uvádějí, že není vyloučeno, že Izrael podmíní ukončení útoků na Gazu požadavkem na vydání těl vojáků.

Na brzké ukončení bojů ve středečním telefonátu s premiérem Benjaminem Netanjahuem naléhal americký prezident Joe Biden. Netanjahu později řekl, že boje budou pokračovat, dokud nebude splněn jejich cíl, což je zničení infrastruktury Hamásu a likvidace jeho vůdců.

Izraelský list Maariv získal vyjádření nejmenovaného člena Netanjahuovy strany Likud, podle něhož Netanjahu konflikt záměrně protahuje, aby zabránil opozičnímu politikovi Jairu Lapidovi sestavit vládu. V Izraeli se konaly v březnu volby a Netanjahuovi, ačkoli jeho Likud zvítězil, se nepodařilo zformovat vládní koalici. Po něm dostal šanci Lapid, avšak koaliční jednání kvůli bojům stagnují.

„Netanjahu operaci v Gaze protahuje, protože Lapid má nyní mandát (sestavit vládu). Jeho (Netanjahuovým) skutečným přáním není zničit Hamás. Netanjahu spěchá k pátým volbám (za dva roky) a udělal si z této země rukojmí. Jeho podpora v Likudu slábne,“ napsal s odvoláním na svůj zdroj Maariv.

Na stranu Izraele se ve čtvrtek postavila německá kancléřka Angela Merkelová i český ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Izrael má právo na obranu, je třeba se ale snažit o trvalé mírové řešení, uvedla Merkelová. Dodala, že antisemitismus nemá v Německu místo. Podobně se vyjádřil i Kulhánek. Izrael má plné právo chránit své občany a má neochvějnou podporu České republiky, řekl Kulhánek při návštěvě země.