V Tel Avivu se ve středu brzy ráno znovu rozezněly sirény, podle izraelské armády je město opět pod palbou raket vyslaných z palestinského Pásma Gazy. Skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. Ve městě Lod na předměstí Tel Avivu propukly nepokoje ze strany arabské menšiny. Uvedla to tamní policie, podle které při pádu raket zemřeli dva lidé.

Izrael v dnešních ranních hodinách podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy, podle Jeruzaléma mířily na cíle Hamásu. Reportér agentury AP uvedl, že při náletech byla zasažena i devítipatrová budova, ve které se nacházela zubní ordinace a byty.

Ozbrojené křídlo Hamásu v prohlášení uvedlo, že „nad město Tel Aviv vysílá 110 raket“ a dalších 100 raket směrem k jihoizraelské Beer Ševě, a to v odvetě za „izraelské útoky vůči budovám, které obývají civilisté“.

Nad Tel Avivem se podle tiskových agentur ozývaly výbuchy, zatím ale nejsou zprávy o obětech či škodách.

O život při bojích přišlo nejméně 37 lidí. Na 32 lidí zemřelo v Pásmu Gazy, z toho deset dětí. Dalších 220 lidí bylo zraněno, uvedly místní úřady. Tři oběti si vzájemné ostřelování vyžádalo v úterý v Izraeli. List The Times of Israel dnes informoval o dvou mrtvých v Lodu, kde raketa zasáhla vůz se 40letou ženou a sedmiletou dívkou. Podle starosty města obě patřily k arabské komunitě.

Současnému konfliktu, který je podle agentury Reuters největší od roku 2014, předcházelo několik dní napětí v Jeruzalémě a pondělní policejní zásah proti protestujícím Palestincům na Chrámové hoře. Zraněno tam bylo několik stovek osob.

„Okamžitě zastavte palbu. Napětí stoupá k úplné válce. Lídři na obou stranách musí vzít zodpovědnost situaci uklidnit,“ napsal na Twitteru zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland.

Z Lodu na předměstí Tel Avivu, kde podle agentury AFP žije 77 000 obyvatel včetně 47 000 Židů a 23 000 Arabů, policie hlásila výtržnosti. Izraelská vláda na pomoc bezpečnostním složkám vyslala vojáky z okupovaného Západního břehu Jordánu.

Podle izraelských médií byly zapáleny tři synagogy a několik podniků. Netanjahu dnes ráno vyhlásil pro město, které sousedí s mezinárodním Ben Gurionovým letištěm, nouzový stav.