Souboj v řadě států bude mnohem těsnější, než jak ho popisují média a volební průzkumy, napsala manažerka Bidenovy kampaně Jen O’Malley Dillonová v dopise sponzorům 18. října. Demokratický kandidát podle ní nesmí "usnout na vavřínech" a podcenit Trumpovu schopnost nabrat momentum ve finálních dnech kampaně. 

Joe Biden na konci října podle serveru RealClearPolitics, který analyzuje a průměruje volební průzkumy v USA, vedl v celostátním měřítku před svým oponentem, prezidentem Donaldem Trumpem téměř o devět procentních bodů. Zatím Biden vítězí také v klíčových tzv. swing states, jako jsou například Michigan, Florida nebo Pensylvánie, jež zpravidla rozhodují o vítězi voleb. 

Volební průzkumy se však kvůli debaklu ve volbách v roce 2016 již netěší takové důvěře jako dříve. Oba prezidentští kandidáti proto přistupují k průzkumům po svém, obecně se ale dá říci, že ani jeden jim úplně nedůvěřuje. V Bidenově případě to dokládá uniklý dokument manažerky kampaně, který k nim vyjadřuje pochyby. Trumpova kampaň vlastní výsledky naopak nadsazuje. "Ohledně naší cesty k vítězství se nyní cítíme lépe než kdykoliv během letošní kampaně. Tento optimismus je založený na číslech a datech, ne pocitech," řekl minulý týden manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se