Twitter v úterý poprvé označil příspěvek prezidenta USA Donalda Trumpa jako nepravdivý. Zároveň vyzval čtenáře, aby fakta ve tweetech amerického prezidenta raději zkontrolovali. Uvedla to agentura Reuters.

Jde o neobvyklý krok této sociální sítě, kterou prezident Trump používá jako primární nástroj pro publikování svých sdělení. Až doposud sociální síť Twitter obsah jeho příspěvků tolerovala. Nyní se její kontroloři rozhodli zasáhnout.

Trump v reakci společnost Twitter obvinil prostřednictvím dalšího tweetu ze zasahování do nadcházejících prezidentských voleb. "Twitter zcela potlačuje SVOBODNÝ PROJEV a já, jako prezident, nedovolím, aby se to stalo!" napsal Trump.

Prezident Spojených států má na Twitteru více než 80 milionů sledujících. V předmětném tweetu uvedl, že korespondenční hlasování zmanipuluje volby. O několik hodin později přidal Twitter pod tyto tweety modré varování s vykřičníkem.

Stejný příspěvek zveřejnil Trump i na své oficiální stránce na Facebooku. Zaznamenal tam 170 tisíc reakcí a byl sdílen 17 tisíckrát. Ačkoli má Facebook zásadu odstranit obsah, který zkresluje metody hlasování nebo registrace voličů, v tomto případě zůstal Trumpův příspěvek nedotčen.

Twitter dosud používal podobné metody jen střídmě, pokud jde o politické osobnosti. Odstranil už ale například tweety prezidentů Brazílie a Venezuely.

Smazání dalších Trumpových tweetů žádá také vdovec po Lori Klausutisové, která před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského zákonodárce Joea Scarborougha. Trump totiž na Twitteru v souladu se starší konspirační teorií naznačuje, že Scarborough, který je současným prezidentovým kritikem, Klausutisovou zabil. Což ovšem odporuje závěrům vyšetřovatelů. Twitter se rodině omluvil, příspěvky však zatím nesmazal, informovala agentura AP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist