Nedělní parlamentní volby ve Španělsku nevyřešily patovou situaci po volbách dubnových a hledání podpory pro důvěru nové vládě bude nyní ještě obtížnější, napsal deník La Vanguardia. Volby vyhráli opět vládní socialisté, kteří ztratili oproti dubnu tři křesla v dolní komoře. Pravice výrazně posílila, ale absolutní většinu její blok dohromady nedá. Socialisté k ní budou potřebovat podle místních médií podporu dalších stran, nejspíš i katalánských separatistů.

Velká koalice socialistů a pravicové Lidové strany (PP), která získala 88 mandátů, je nepravděpodobná. Odmítá ji šéf socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez, i šéf lidovců Pablo Casado.

Místopředsedkyně vlády a členka vedení socialistů Carmen Calvová řekla, že socialisté se pokusí sestavit stabilní vládu. Vedení strany se podle ní sejde v úterý v 11:00 SEČ a Sánchez podle ní splní svůj předvolební slib, že do 48 hodin po volbách předloží každé z politických stran, s výjimkou krajní pravice, plán na odblokování patové situace.

Zatímco po volbách z 28. dubna měl pravicový blok PP, Ciudadanos, Vox a navarrské aliance 150 křesel v dolní komoře, nyní jich má 152. Levicové strany (socialisté a Unidas Podemos) měly po dubnových volbách 165 křesel, nyní jich mají 158, spolu se stranou Více země (Más País), založenou v září bývalým členem vedení Podemos. Ani jeden blok tak nedosáhne na absolutní většinu 176 ve 350členném Kongresu poslanců.

Socialisté tak budou potřebovat k absolutní většině, pokud nezískají třeba jen tichou podporu lidovců, i podporu baskických nacionalistů i katalánských separatistů, včetně strany Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž šéf Oriol Junqueras je dva roky ve vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti a minulý měsíc za to dostal trest 13 let.

Povolební situaci shrnula výstižně v noci na pondělí starostka Barcelony Ada Colauová, ze strany Catalunya en Comú patřící do koalice Unidas Podemos. "Extrémní pravice posílila kvůli neschopnosti levice. Pedro, Tvé volby selhaly. Takže buď levice udělá širokou koalici, nebo půjdeme všichni do ...," vzkázala Sánchezovi starostka přes twitter.

Nedělní volby nejvíc posílily krajně pravicovou stranu Vox, která místo dosavadních 24 obsadí v dolní komoře 52 křesel. V Kongresu poslanců posílí i regionální nacionalistické strany, jejichž blok včetně katalánských separatistů a baskických a galicijských nacionalistů získá 36 křesel.

Naopak výrazný propad z 57 poslanců na deset zaznamenala středopravá strana Ciudadanos, jejíž zakladatel a lídr Albert Rivera v pondělí rezignoval na vedení strany i poslanecký mandát a oznámil odchod z politiky. Stranu, která se od levého středu postupem času posunula doprava, vedl rodák z Barcelony Rivera od jejího založení v roce 2006. V katalánském problému vystupuje Ciudadanos důrazně proti separatistům.