Dosavadní rumunský prezident Klaus Iohannis v prvním kole prezidentských voleb podle předběžných výsledků získal 37,8 procenta hlasů a utká se ve druhém kole s expremiérkou Viorikou Dancilaovou. Po sečtení 99,7 procenta hlasů o tom v pondělí informoval zpravodajský web Romania Insider. Výsledky tak potvrzují odhady založené na průzkumech u volebních místností po nedělním hlasování. Druhé kolo hlasování je stanoveno na 24. listopadu.

Kandidát vládní Národní liberální strany (PNL) Iohannis získal podle předběžných výsledků 37,8 procenta hlasů, za ním skončila Dancilaová ze Sociálnědemokratické strany (PSD) s 22,3 procenty. Kandidát opozičního Svazu záchrany Rumunska (USR) Dan Barna se umístil třetí s 14,9 procenty. Nestraník, herec a bývalý europoslanec Mircea Diaconu získal 8,9 procenta, Theodor Paleologu ze Strany lidového hnutí (PMP) 5,7 procenta, Hunor Kelem z Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku (UDMR) 3,9 procenta, Ramona Bruynseelsová 2,7 procenta a Alexandru Cumpanasu 1,5 procenta.

K urnám přišlo téměř 9,36 milionu Rumunů. Z toho 8,38 milionu hlasovalo ve vlasti a 675 tisíc v zahraničí, což je podle Romania Insider rekordní počet. Účast byla těsně pod 48 procenty.

Podle webu lze pozorovat zásadní rozdíl v tom, jak volili Rumuni v zahraničí a doma. Iohannis sice v obou případech skončil první, zatímco v Rumunsku ale získal jen 36,7 procenta hlasů, v diaspoře to bylo 52,9 procenta. Dancilaová navíc mezi Rumuny v zahraničí získala jen 2,7 procenta a umístila se pátá, zatímco v Rumunsku byla druhá. Druhý se v zahraničí umístil Barna s 27,6 procenty, což je téměř dvojnásobek toho, co získal mezi voliči v Rumunsku.

Šedesátiletý Iohannis označil už v neděli výsledek za jednoznačnou volbu proti straně Dancilaové. "Rumuni ještě nikdy nehlasovali tak výrazně a jasně proti PSD. Pro Rumunsko to znamená obrovský krok vpřed," řekl svým stoupencům shromážděným před sídlem svého volebního střediska a vyzval obyvatele, aby přišli volit i v druhém kole a PSD tak definitivně vyřadili. Sociálnědemokratická strana podle kritiků, k nimž patří i Evropská unie a Iohannis, chránila politiky podezřelé z korupce.