Ústřední volební komise na Ukrajině oznámila, že žádný z kandidátů nedokázal získat v nedělních prezidentských volbách nadpoloviční většinu hlasů, a tak se 21. dubna uskuteční rozhodující druhé kolo. Do něj by podle výsledků z více než dvou třetin volebních okrsků měli postoupit herec a politický nováček Volodymyr Zelenskyj a stávající šéf státu Petro Porošenko. Přesvědčivě zatím vede Zelenskyj se 30,45 procenta hlasů, následovaný Porošenkem se 16,22 procenty hlasů.
Současný prezident, funkce se ujal v červnu 2014 po květnovém vítězství v prvním kole voleb. V té době na východě Ukrajiny zuřily již dva měsíce boje mezi proruskými separatisty, podle Kyjeva podporovanými Ruskem, a ukrajinskou armádou. Po nástupu do prezidentského křesla odmítl ruskou anexi Krymu z března 2014 a zdůraznil, že Ukrajina bude jednotným státem, což několikrát zopakoval. Dal také najevo, že stojí o plné členství své země v EU. A právě podpis ekonomické části asociační dohody mezi EU a Ukrajinou 27. června 2014 byl asi největším úspěchem Porošenka.
Expremiérka Julija Tymošenková získala 13,12 procenta hlasů, a tedy nejspíše ani napotřetí neuspěla s prezidentskou kandidaturou. Komentátoři ale upozorňují, že Tymošenková a její strana Vlast by o sobě mohly dát výrazněji vědět v podzimních parlamentních volbách.
Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitkomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Navrhuje trestat lidi usvědčené z korupce doživotním zákazem zastávat veřejné funkce. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.
Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně. V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.
Herec, scenárista, režisér a podnikatel Volodymyr Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, ze které pochází populární komediální seriál Sluha národa. V něm hrál tento oblíbený komik učitele, jenž se překvapivě stane prezidentem. Loni v březnu si také Zelenskyj nechal zaregistrovat politickou stranu pojmenovanou po seriálu - Sluha národa.
Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato narčení odmítá.
Podle předsedkyně volební komise komise Tetjany Slipačukové se nejen hlasování, ale i sčítání hlasů obešlo bez vážnějších incidentů.
Účast dosáhla 63,52 procenta, z 29,6 milionu oprávněných voličů hlasovalo 18,8 milionu Ukrajinců.
Rusko možná neuzná výsledek voleb
Rusko možná výsledky prezidentských voleb na Ukrajině neuzná. Prohlásil to v neděli v reakci na průběh a výsledky prvního volebního kola šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. Řekl, že během voleb byl nahlášen "fenomenální počet" stížností na porušování volebních pravidel.
Právě na reakci ukrajinských úřadů na "tisíce" takových případů, a rovněž na průběhu druhého volebního kola, bude podle Kosačova záviset postoj Ruska. "Na závěry bude čas po volbách, ale nevyloučil bych žádné možnosti," konstatoval.
Podle sdělení ukrajinské volební komise a ministerstva spravedlnosti bylo během prvního volebního kola nahlášeno asi 1700 prohřešků proti volebním pravidlům, žádný z nich ale nebyl "systémový" a výsledek ovlivněn nebyl. Zahájeno bylo přes třicet trestních stíhání. Prezident Petro Porošenko, který byl v prvním kole podle odhadů druhý za hercem Volodymyrem Zelenským, označil v neděli volby za spravedlivé.
Pro Rusko by jako ukrajinský prezident byl přijatelnější kdokoli jiný než Porošenko, řekl dále Kosačov rozhlasové stanici Echo Moskvy. Pokud ve druhém kole Porošenko vyhraje, nebude to prosté pokračování nynější politiky, ale dojde podle něj k "závažné radikalizaci" protiruské politiky Kyjeva. "Přál bych si samozřejmě druhé kolo bez Porošenka," prohlásil senátor.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist