Módní průmysl v současné době produkuje více skleníkových plynů než mezinárodní lety a lodní přeprava zásilek dohromady. Každý rok se vyrobí 1,2 miliardy tun textilií. OSN upozorňuje, že do roku 2030 se emise v tomto odvětví mohou zvýšit o více než 60 procent.

Podle analýzy Ellen MacArthur Foundation, organizace zaměřené na urychlení přechodu na cirkulární ekonomiku, se produkce oblečení v posledních 15 letech zdvojnásobila. Na jedné straně je to důsledek celosvětového růstu střední třídy a zvýšení průměrného prodeje na člověka ve vyspělých ekonomikách. Hlavním důvodem je však fenomén "rychlé módy" - rychle se měnících stylů, vyššího počtu kolekcí produkovaných značkami ročně a nižších pořizovacích cen.

Současný systém produkce, distribuce a užívání oblečení je zkrátka marnotratný a neekologický. Za účelem výroby oděvů se získává velké množství neobnovitelných zdrojů, které se často využijí pouze krátkodobě a poté se uskladní nebo spálí. Podle odhadů se během méně než roku zlikviduje více než polovina veškeré produkce rychlé módy. Navíc mikrovlákna ročně uvolňovaná z oděvů do oceánu se rovnají více než 50 miliardám plastových lahví a mohla by se časem dostat i do potravních řetězců.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.