Za prvních devět měsíců letošního roku překročilo hranice Evropské unie nelegálně 100 100 migrantů, což je o třetinu méně ve srovnání se stejným obdobím loni. V září se takto přes čtyři hlavní migrační trasy do Evropy dostalo 12 900 běženců. Uvedla to v pondělí Evropská agentura pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex). Obecný pokles migrace Frontex přičítá snížení přílivu uprchlíků v centrálním Středomoří.
Počet migrantů zaznamenaných na trase v západním Středomoří utváří už třetí měsíc po sobě více než polovinu všech běženců, kteří překročí unijní hranice nelegálně. V srpnu se do Evropy touto cestou dostalo 6500 osob, což je čtyřikrát více než ve stejný měsíc loni. Od počátku roku do konce září zvolilo cestu v západním Středozemí 35 500 uprchlíků, tedy dvakrát více než za stejné období předchozí rok. Tři čtvrtiny z nich pocházejí ze subsaharské Afriky. Po této trase se nejčastěji vydávají Maročané, Guinejci a Malijci.
In the first nine months of 2018, the number of irregular border crossings into the EU via the top four migratory routes fell by a third from a year ago to about 100 100, mainly because of lower migratory pressure on the Central Mediterranean route https://t.co/K83jrrJDWv pic.twitter.com/wpvXwJ4jkR
— Frontex (@Frontex) 15. října 2018
Počet migrantů, kteří se přes centrální Středomoří dostali do Evropy v září klesl v porovnání s loňským zářím o 85 procent na přibližně 900 osob. Za prvních devět měsíců tohoto roku počet uprchlíků mířících do Evropy touto cestou klesl ve srovnání se stejným obdobím loni o 80 procent na zhruba 20 900 osob. Nejčastěji tento koridor volí Tunisané a Eritrejci, kteří tvoří přes jednu třetinu migrantů na této cestě. Po nich jsou nejčastějšími uprchlíky na této trase Súdánci, Pákistánci a Nigerijci.
Ve východním Středomoří klesl počet migrantů v září v porovnání se stejným obdobím loni o 25 procent na zhruba 5400 osob. Celkově ale počet uprchlíků volících tuto trasu za prvních devět měsíců tohoto roku v porovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 40 procent na přibližně 40 300 běženců, a to hlavně kvůli nárůstu nelegálních přechodů pozemní hranice mezi Tureckem a Řeckem v posledních měsících. Touto cestou se do Evropy letos nejčastěji dostali Syřané, Iráčané a v posledních dvou měsících to byli zejména Afghánci.
Migrační trasu, která vede západním Balkánem přes Srbsko do Maďarska a Chorvatska, už konstantně příliš migrantů nevolí. Oproti tomu se stále častěji vydávají přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu anebo ze Srbska do Bosny a Hercegoviny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist