Rusko v září uspořádá rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Východ 2018 (Vostok 2018), kterého se zúčastní zhruba 300 tisíc vojáků a více než 1000 kusů vojenské techniky. V úterý to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Do cvičení ve střední a východní části Ruska se zapojí ruská tichomořská a severní flotila a všechny letecké jednotky. Chystané manévry budou podle Šojgua největší od roku 1981. Tehdy proběhlo cvičení na hranicích s Polskem. "V něčem zopakují Západ-81, v něčem ale budou mnohem rozsáhlejší," citovala ruská tisková agentura Tass ministra.

Cvičení, které se má konat od 11. do 15. září, zahájí řada přípravných akcí a čeká se i namátková kontrola nařízená prezidentem Vladimirem Putinem jako vrchním velitelem. Cílem cvičení má být nácvik vedení vojenských operací velkého rozsahu, přesun bojových jednotek na velkou vzdálenost a rovněž nácvik mobilizace velkého rozsahu. Kromě ruských jednotek se do části manévrů podle agentury Interfax zapojí i útvary mongolské a čínské armády.

Čína na cvičení vyšle 3200 vojáků, 900 tanků a 30 vrtulníků a stíhaček. Čínské ministerstvo obrany si od cvičení slibuje posílení vztahů s Ruskem a zlepšení schopností obou zemí společně reagovat na bezpečnostní hrozby a udržovat mír a stabilitu v regionu.

Loni se velké vojenské cvičení Západ 2017 konalo na území Ruska a v Bělorusku a vyvolalo obavy ve státech NATO a zejména u některých ruských sousedů. Podle oficiální zprávy se ho zúčastnilo 12 700 vojáků, 250 tanků, 70 letadel a vrtulníků, 200 děl, minometů a protiraketových systémů a deset bojových plavidel. Členové Severoatlantické aliance ale tyto údaje zpochybnili a označili manévry za nedostatečně transparentní. NATO počet ruských vojáků zapojených do cvičení Západ 2017 odhadlo na 70 až 100 tisíc.