Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru v pátečním vydání bulvárního deníku Bild to řekl nový německý ministr vnitra Horst Seehofer. Vymezil se tak vůči tvrzení, které kdysi zaznělo z úst někdejšího německého prezidenta Christiana Wulffa a které před třemi lety zopakovala i kancléřka Angela Merkelová. Ta se od Seehoferova výroku distancovala. Muslimové žijící v Německu podle Seehofera, předsedy konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), ale "samozřejmě" k Německu patří.

"Islám k Německu nepatří. Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, letnice a Vánoce," uvedl nový ministr, jehož úřad se nově jmenuje "ministerstvo vnitra, výstavby a vlasti".

"Muslimové, kteří u nás žijí, ale samozřejmě k Německu patří," zdůraznil v rozhovoru Seehofer. Neznamená to podle něj ale, že se Němci z falešné ohleduplnosti vzdají tradic typických pro svou zemi.

Kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelová se od slov šéfa sesterské bavorské strany jasně distancovala. Německo je sice podle ní výrazně utvářeno křesťanstvím, ale v zemi žijí také čtyři miliony muslimů. "Tito muslimové patří také k Německu a zrovna tak patří k Německu jejich náboženství, tedy i islám," prohlásila kancléřka na tiskové konferenci po setkání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem.

Šéfka německé vlády prohlásila, že islám v Německu by měl stát na ústavních základech. "Musíme činit vše pro to, abychom spolužití mezi náboženstvími dobře uzpůsobili," citovala Merkelovou agentura DPA.

Tvrzení, že islám patří k Německu, poprvé zaznělo před osmi lety z úst tehdejšího spolkového prezidenta Christiana Wulffa. Věta vyvolala značnou debatu a v roce 2015 ji zopakovala i Merkelová. "Je zjevné, že islám už bezpochyby patří k Německu," řekla u příležitosti muslimského svátku ramadán.

Z řad její konzervativní strany se už tehdy ozvaly nesouhlasné projevy. K jejich autorům patřil například vlivný poslanec a předseda parlamentní frakce CDU/CSU Volker Kauder.

Bývalý bavorský premiér Seehofer chce ve své nové funkci hovořit s představiteli německé muslimské komunity o problémech s integrací vyznavačů islámu v Německu. "Mé poselství zní: Muslimové musí žít s námi, ne vedle nás nebo proti nám," řekl Seehofer a vyzval k dialogu.

Seehofer před časem oznámil, že chystá rozsáhlá opatření v oblasti migrační politiky. Usilovat chce například o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné.

Z celkového počtu 82,5 milionu obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků.

Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.