Na severu Slovenska v noci na pátek hořela střecha sídla krajské kanceláře vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), požár byl podle hasičů patrně založen úmyslně. Větší škody nejsou hlášeny. Na budovu někdo namaloval nápis "zloději". Strana v reakci incident odsoudila.

Předseda další vládní strany Most-Híd a místopředseda sněmovny Béla Bugár uvedl, že z důvodu obdržených výhrůžek požádal o zvýšenou policejní ochranu. Výhrůžkám čelí i předseda opozičního uskupení OLaNO. V zemi se konají demonstrace proti nynější koalici a za nové volby.

Střechu sídla krajské organizace Směru-SD blízko centra Žiliny podle médií zasáhl oheň poté, co někdo pravděpodobně hodil hořící pneumatiku na přístřešek objektu. Podobné útoky na vládní či stranické budovy na Slovensku jsou v posledním období ojedinělé.

Mluvčí hasičů Zuzana Farkasová sdělila, že hasiči oheň zlikvidovali asi po dvou hodinách. Při požáru se nikdo nezranil.

"Strana Směr-SD považuje tento trestný čin za krok radikálů, kteří se snaží zneužít současnou politickou situaci k destabilizaci země a demokratického systému, ve kterém může každý člověk svobodně a bez obav prezentovat svůj názor a zasadit se za jeho prosazení demokratickými metodami," uvedla strana v prohlášení.

O posílení své ochrany požádal i šéf nejmenší koaliční strany Most-Híd Bugár. "Dostal jsem výhrůžné e-maily vyzývající k likvidaci mé a lidí v mém okolí. Toto je přes čáru. Takové hrozby, ani zapalování stranických centrál, nemají s ústavností ani s demokracií nic společného. Sem vedou štvavé řeči opozice. Jsem přesvědčen, že toto nechce nikdo ani na náměstích," uvedl Bugár před ohlášenými protivládními demonstracemi.

Terčem výhrůžek se v pátek stalo rovněž opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). "Lídrovi našeho hnutí Igoru Matovičovi dnes přišla z veřejného profilu na Facebooku výhrůžná zpráva s textem '... osobně si na tebe počíhám, dokud tě nedostanu... smrade fašistický'," uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

"Igor Matovič takové chování fanoušků vládních stran považuje za důsledek arogantní zrady a výsměchu do očí lidem, kteří touží po slušném Slovensku. Zároveň věří v klidné a důstojné protesty lidí na večerních náměstích po celém Slovensku," uvedlo dále hnutí.

Zmíněný požár a výhrůžky se objevily před pátečními demonstracemi, které se od podvečera konají v řadě slovenských měst. Jejich organizátoři nově požadují vypsání předčasných voleb jako řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Dosavadní tříčlenná vládní koalice, ve které je nejsilnější stranou Směr-SD, se ale tento týden dohodla na vytvoření nového kabinetu. Předseda sociálních demokratů Robert Fico ve čtvrtek rezignoval na funkci premiéra a v čele kabinetu ho má nahradit místopředseda jeho strany, vicepremiér Peter Pellegrini.