Slovenský prezident Andrej Kiska se po vraždě novináře Jána Kuciaka podle slovenského premiéra Roberta Fica věnuje mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje zemi a nechrání její dobré jméno v zahraničí. Fico to v úterý prohlásil při setkání s novináři a pokračoval tak v kritice prezidenta po jeho nedělním projevu, ve kterém Kiska vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Prezident tyto možnosti označil za varianty řešení krize důvěry společnosti ve stát po vraždě novináře a jeho přítelkyně.
"Věnuje se mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje Slovensko místo toho, aby dělal to, co vyžaduje jeho postavení - chránit Slovensko a jeho dobré jméno," řekl Fico po úterním pracovním obědě s velvyslanci zemí Evropské unie a USA.
Premiér dodal, že velvyslance informoval o tom, že "sledujeme útok ze strany opozice a prezidenta na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb". Podle Fica se opozici i prezidentovi vražda novináře hodila, protože najednou mají příběh, s jehož pomocí chtějí vládu odstranit.
Po Kuciakově vraždě se pod tlak dostal hlavně ministr vnitra Robert Kaliňák, jehož rezignaci požaduje opozice i část vládní koalice. Kaliňák, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie, demisi v uplynulých dnech opakovaně odmítl. Kuciak v nedokončeném článku psal mimo jiné o podnikatelských vazbách italských podnikatelů, spojovaných s mafií, s již bývalými spolupracovníky Fica.
"To, co se začalo dít po neděli, když jsme zjistili, že došlo k vraždě, je scénář, který není připravován u nás doma. Můžete mě obvinovat z konspirativních teorií, to je mi jedno. Já zde vidím nějaký rukopis ve střední a východní Evropě, který je poměrně silný. Je neuvěřitelné, s jakou rychlostí se opozice a prezident pokoušejí o demontáž legitimního výsledku demokratických voleb," uvedl Fico.
Předseda slovenské vlády zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Kisky za jeho loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem v New Yorku bez přítomnosti dalších slovenských politiků. Schůzka se konala v září, když se Kiska účastnil zasedání Valného shromáždění OSN. Kiska tehdy na sociální síti napsal, že se Sorosem se setkal proto, že Sorosova nadace se věnuje romské problematice a že o setkání požádal Soros poté, co si přečetl článek o úspěšném příběhu Romů na východním Slovensku. Fico tvrzení hlavy státu o tématu jednání označil za "blbost".
Podle Fica chtěl slovenský prezident soukromě hovořit se Sorosem, "o kterém všichni dobře víme, co v tomto regionu dělá". Soros se stal terčem kritiky od maďarského premiéra Viktora Orbána v kampani před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku; Orbán mimo jiné obviňuje finančníka maďarského původu z podpory migrantů mířících do Evropy.
Někteří opoziční politici na Slovensku i některá slovenská média v reakci na spojování Kisky se Sorosem uvedli, že Fico se pomátl. Současného šéfa kabinetu zároveň přirovnávají k někdejšímu autoritářskému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi, za jehož éry Slovensko čelilo kritice ze zahraničí kvůli porušování demokratických principů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist