Ohrožení mezinárodní lodní dopravy pirátstvím je nejnižší za posledních 22 let. Loni bylo zaznamenáno 180 útoků pirátů na obchodní lodě, přičemž o rok dříve to bylo 191 přepadení. Hlavně v blízkosti afrických břehů je ale nebezpečí nadále značné. Informoval o tom ve středu Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB).

Při loňských útocích byli zabiti dohromady tři členové posádek přepadených lodí a šest jich bylo zraněno. Celkem 16 lodí bylo ostřelováno a šest jich bylo uneseno. Jako rukojmí vzali piráti 91 námořníků a 75 z nich bylo z lodi odvlečeno.

Ještě v roce 2010 bylo ve světě zaznamenáno 445 přepadení obchodních lodí. "I když počet útoků klesl, zůstávají Guinejský záliv a vody kolem Nigérie pro námořníky rizikové," uvedl ředitel IMB Pottengal Mukundan. Právě v této oblasti bylo 65 z celkového počtu 75 unesených. Dohromady se v tomto regionu odehrálo 46 útoků.

Moře u somálského pobřeží, kde jsou lodě účinně chráněny, se v uplynulém roce stalo dějištěm devíti incidentů s piráty, včetně ostřelování raketami při pokusu o přepadení 280 námořních mil (zhruba 333 kilometrů) východně od somálské metropole Mogadišo.

Dalším ohniskem námořního pirátství je Indonésie, u jejíchž břehů loni piráti provedli 43 útoků, a Filipíny s 22 útoky.