Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja ve čtvrtek vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel "bránu pekla". Haníja ve čtvrtek řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako "vyhlášení války Palestincům".

Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele

"Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení," řekl Haníja v Gaze. "Zítřek, 8. prosinec 2017, by měl být dnem zloby a začátkem povstání, které nazvu intifádou za Jeruzalém a za svobodu Západního břehu (Jordánu). Tak, jako jsme osvobodili Gazu, dokážeme lidovým bojem osvobodit Jeruzalém a Západní břeh," řekl Haníja v projevu vysílaném televizí.

Situaci kolem Jeruzaléma využil k výzvě ke sjednocení Palestinců.

"Jsme na jedné lodi. Musíme být silní, držet se jeden druhého, sjednotit se a držet pohromadě. Musíme urychleně vyřešit všechny problémy, abychom svou pozornost mohli zaměřit na Jeruzalém a (mešitu) Al-Aksá," řekl Haníja v narážce na snahu o usmíření Hamásu s konkurenčním Fatahem.

Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na čtvrtek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech. Obchody i školy ve čtvrtek zůstaly zavřené.

Také Irák žádá, aby americká vláda zrušila rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Irácké ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Bagdádu.

USA podle Iráku musejí předejít nebezpečným důsledkům svého kroku.

Palestinci vedli proti Izraeli od roku 1987 dvě povstání, v nichž jejich hlavní zbraní bylo kamení. O život při nich přišlo na 6000 lidí.

Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu ve čtvrtek naopak oslavoval čin amerického prezidenta a řekl, že Trump se svým krokem "navždy zapsal do dějin Jeruzaléma". Při proslovu na izraelském ministerstvu zahraničí také uvedl, že Američany bude následovat "mnoho zemí". Žádnou konkrétní zemi, která by se měla chystat uznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město, ale nejmenoval.

I Česká republika a EU by měly přesunout velvyslanectví do Jeruzaléma, říká Zeman

Český prezident Miloš Zeman ocenil plán prezidenta USA Donalda Trumpa přesunout americké velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma.

Stejný krok by měly provést i Evropská unie a Česko, řekl ve čtvrtek v TV Barrandov.

"Když jsem byl asi před čtyřmi roky na návštěvě v Izraeli, tak jsem říkal, že bych velmi uvítal, kdyby se česká ambasáda přesunula do Jeruzaléma," řekl Zeman.

Související