Velká voda v americkém Texasu neohrožuje jen důležité rafinerie a dálnice, železnice nebo přístavy v okolí Mexického zálivu, které jsou klíčové pro plynulý chod průmyslu. Jih druhého největšího státu unie je také epicentrem specializovaných chemických a petrochemických odvětví. Z hurikánem postiženého pobřeží pochází velké množství etylenu. Nejmasověji vyráběné chemikálie a důležité složky k výrobě plastů i dalšího nesčetného množství věcí
od barev a laků po matrace.

"Skutečně není jediná věc, jíž byste se v běžném každodenním životě dotkli, která by nebyla alespoň zčásti vyrobená tady v Houstonu," řekl serveru CNBC Bob Mitchell, předseda neziskové organizace Bay Area Houston Economic Partnership.

Americký průmysl etylen potřebuje například pro výrobu aut v Detroitu, nátěrů na léky a různé pilulky nebo třeba do plenek prodávaných v tradičním řetězci Walmart. 

"Etylen je opravdu hlavní petrochemickou látkou, která ovlivňuje celý průmysl," potvrdil agentuře Bloomberg analytik z poradenské firmy Nexant Chirag Kothari.

V zaplavené továrně u Houstonu vybuchly chemikálie
V zaplavené továrně u Houstonu vybuchly chemikálie. Bouře Harvey má zatím přes 30 obětí

Z Texasu pochází asi 70 procent veškeré americké produkce etylenu. Za dalších dvacet je pak zodpovědná sousední Louisiana.

Povodně, které sužují obě země, tak podle analytické společnosti PetroChem Wire ochromily až 61 procent výroby. Nejméně 25 závodů bouře buď úplně odstavila, nebo mají problémy s výrobou. 

Pozornost se kvůli zaplaveným rafineriím upírá zejména na stoupající ceny benzinu, nicméně Mitchell se domnívá, že specializovaný petrochemický průmysl bude následky
hurikánu trpět nejvíce.  

Etylen a jeho deriváty tvoří 40 procent světového prodeje chemikálií. Jedna z každých pěti tun na trhu pochází právě z USA, sdělil Bloombergu analytik společnosti Alembic Global Advisors Hassan Ahmed.

Podle něj už před Harveyem jely všechny světové chemičky naplno, aby uspokojily poptávku po etylenu. Ta bude nyní stoupat. 

"Jakýkoli malý zádrhel – a tohle je mnohem víc – dramaticky vykolejí bilanci nabídky a poptávky," řekl Ahmed ve čtvrtek.

Mezi výrobce, které živel zasáhl, patří společnosti LyondellBasell Industries N.V., Exxon Mobil Corp a také Chevron Phillips Chemical Co. 

Etylen se také přidává do produktů z vinylu, jako jsou PVC trubky, které slouží například k přívodu vody do domácností, nebo do pěnové izolace z polystyrenu. Je i v pneumatikách, žvýkačkách, ponožkách nebo zdravotnickém vybavení, které slouží k první pomoci. 

Související