Tříletý trest vězení vyměřil v pátek slovenský soud českému občanovi za krádež peněz a cenností v bratislavské vile známého herce Milana Kňažka. Verdikt není pravomocný, obhajoba i prokurátor si ponechali lhůtu na odvolání. Obžalovanému hrozilo až deset let vězení. Kňažko, který zloděje ve svém domě přistihl a postřelil, netajil nelibost nad výší uloženého trestu a slovně se pustil do předsedy Senátu.

Do Kňažkovy vily v prestižní bratislavské čtvrti nedaleko památníku Slavín Novotný vnikl v noci letos v lednu. V domě odcizil hotovost z peněženky a pomocí nalezených klíčů otevřel trezor, ze kterého podle obžaloby sebral peníze, prsten a hodinky v celkové hodnotě nejméně 10 tisíc eur (261 tisíc korun). Herec se ovšem vzbudil a zloděje postřelil. Poraněný muž ještě stihl z vily uprchnout, ale policisté ho dopadli na zahradě Kňažkova domu. Na soudní proces čekal ve vazbě.

Obžalovaný Pavel Novotný ze Strakonic v úvodu líčení, které se konalo v den jeho 50. narozenin, přiznal vinu, což celý proces urychlilo. Senát Okresního soudu Bratislava I tak omezil průběh dokazování pouze na okolnosti, které měly vliv na výši trestu. Soudní stání trvalo jen asi hodinu. Kromě krádeže muž čelil obžalobě také z porušování domovní svobody a z poškození cizí věci.

Soud mu uložil trest na spodní hranici trestní sazby. Zatímco prokurátor požadoval trest vězení, obhajoba žádala podmínku. S ohledem na přiznání se Novotný může odvolat pouze vůči výši uloženého trestu.

Kňažko, který na Slovensku v minulosti vykonával funkci ministra kultury i zahraničí, po vynesení rozsudku nahlas netajil svou nespokojenost nad nízkým trestem a ještě v jednací místnosti kritizoval předsedu senátu. "Bylo něco do kapes?," zeptal se Kňažko soudce. Ten ho varoval před uložením pořádkové pokuty či vyvedením z místnosti. "Stačí mi Vaše ostuda za Vaše rozsudky," opětoval herec a při odchodu ze soudní místnosti bouchl do dveří.

Obžalovaný se již dříve dopisem omluvil Kňažkovi a o odpuštění požádal herce i během líčení. "Rád bych se ještě jednou omluvil poškozenému za veškeré příkoří, které se stalo a které vzniklo mým jednáním. Velice toho lituji," řekl. Dodal, že hercův dům si vybral náhodně a že nejednal na objednávku jiné osoby. Vyjádření lítosti je v soudním řízení polehčující okolnost.

Kňažko před novináři ještě před vynesením verdiktu odmítl žádost obžalovaného o odpuštění a tvrdil, že muž s ohledem na okolnosti případu nejednal náhodně. Řekl, že zloděj měl při krádeži rukavice i nástroje na vlámání a že jeho vilu není z ulice vidět. Kňažko odmítl spekulovat, zda má nepřátele, kteří by si krádež mohli objednat.

Novotný už byl v minulosti na Slovensku podezřelý z krádeže, trestní stíhání ale bylo v roce 2008 podmíněně zastaveno. Podle předsedy senátu byl obžalovaný opakovaně stíhán i ve vlasti. S ohledem na platné slovenské zákony ale bratislavský soud jeho skutky v České republice při rozhodování v projednávaném případu nemohl vzít v úvahu.