Budoucnost vztahů Ruska a USA bude zřejmá, teprve až začne pracovat nová americká administrativa, řekl v pondělí v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na tiskové konferenci věnované výsledkům uplynulého roku zároveň vyjádřil naději, že za prezidenta Donalda Trumpa bude efektivnější spolupráce při řešení syrské krize.

Šéf ruské diplomacie konstatoval, že dělat nyní prognózy ohledně toho, jaká bude politika příští americké vlády, nemá smysl. "Teprve až si všichni v nové administrativě sednou na svá místa, teprve až začne oficiální práce, pak bude jasné, jak se budou utvářet vztahy USA s okolním světem," prohlásil Lavrov.

"Doufám, že spolupráce ohledně syrské krize i ohledně dalších otázek bude efektivnější, než byla s administrativou (prezidenta Baracka) Obamy," řekl rovněž ministr.

Obnovení dialogu o strategické stabilitě, včetně jaderných zbraní, bude podle Lavrova pro Rusko po nástupu Trumpa jednou z priorit. 

V této souvislosti Lavrov uvedl, že by se tento dialog mohl týkat nadzvukových zbraní, amerického protiraketového štítu v Evropě, kosmických zbraní a jaderných testů.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Téma jaderných rozhovorů a téma strategické stability, jaderné rovnováhy, vůbec strategické rovnováhy patří ke klíčovým ve vztazích mezi Ruskem a USA. Naprosto rozumím tomu, že se zvolený prezident, když mluvil o Rusku, zmínil o jaderných potenciálech," řekl Lavrov.

"Jsem přesvědčen, že pro nás bude jedním z prvořadých úkolů obnovit dialog o strategické stabilitě s Washingtonem, který byl stejně jako všechno ostatní zničen Obamovou administrativou," dodal ministr.

Obamova vláda se podle ruského ministra rovněž snažila odradit Japonsko od zlepšování vztahů s Ruskem a od návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu ale Japonsko koncem loňského roku navštívil.

Lavrov rovněž prohlásil, že zejména během Obamova druhého mandátu se zintenzivnila aktivita Spojených států zaměřená na získávání ruských diplomatů ke spolupráci. Na druhé straně podle něj Moskva v řadě případů zabránila výzvědné činnosti amerických diplomatů v Rusku.

Na rozhovory o Sýrii by měli být přizváni také představitelé OSN a USA

Rusko považuje za správné pozvat na rozhovory o Sýrii, které se uskuteční 23. ledna v kazašské Astaně, také představitele OSN a Spojených států.

Zároveň doufá, že nová americká vláda toto pozvání přijme, řekl Lavrov.

"Nyní se připravuje setkání v Astaně. Považuji za správné pozvat na ně i představitele Organizace spojených národů a nové vlády Spojených států," uvedl šéf ruské diplomacie.

"Doufáme, že nová americká administrativa bude moci toto pozvání přijmout, že bude zastoupena svými experty na jakékoliv úrovni," zdůraznil Lavrov. Dodal, že to bude "první oficiální kontakt, při němž bude možné začít diskutovat o zvýšení účinnosti boje s terorismem v Sýrii".

Ministr rovněž řekl, že při jednáních v Astaně je nutné se domluvit na plnoprávné účasti "syrských polních velitelů v politickém procesu". "Co v těchto rozhovorech (o řešení situace v Sýrii) dosud chybělo, byla účast těch, kteří rozhodují o reálné situaci v zemi. Ať už je nazýváte 'ozbrojenými uskupeními' či 'ozbrojenými opozičními skupinami'," poznamenal Lavrov.