Ruský prezident Vladimir Putin zareagoval na masovou otravu metanolem v Irkutsku návrhem snížit zdanění vodky a současně uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky s obsahem lihu, které díky své nízké ceně představují pro chudé Rusy lákavou alternativu k ustavičně zdražovaným lihovinám.

V Irkutsku se více než stovka lidí otrávila tím, že pila kosmetický přípravek do koupele Bojaryšnik. Počet mrtvých podle místních úřadů stoupl na 62.

"Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných," prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu. "Jestli se to využívá ve farmaceutice, anebo v kosmetice, tak se nedá nic dělat, ale kosmetika prostě bude dražší," dodal. Výrobky s alkoholem podle něj "musejí mít normální cenu".

Putin také nařídil vládě, aby přišla s návrhem na změnu sazeb daní z lihovin tak, aby klesla poptávka po nebezpečných náhražkách. Prezidentův pokyn ukládá vládě, aby vypracovala a předložila svůj návrh do konce března, poznamenala agentura Interfax.

V říjnu ve městě Kaluga u Moskvy vyvolal rozruch prodejní automat na pleťovou vodu Bojarka. Háček byl v tom, že přípravek obsahoval 75 procent lihu, a tak zájem se podle médií dal čekat hlavně mezi alkoholiky. Lahvička z automatu stála 20 rublů, tedy v přepočtu asi osm korun.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupi lihovin v obchodech, a tak stále častěji přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám pravidelně holduje na 15 milionů Rusů a roční spotřeba se odhaduje v řádu až několika stovek milionů litrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist