Tisíce lidí v metropoli Varšavě i dalších polských městech od pátku demonstrovaly za svobodu tisku a proti údajně nedemokratickým krokům vlády. Manifestace jsou podle pozorovatelů patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) od října 2015, kdy se tato konzervativní strana ujala vlády.

Šéf největší polské opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna v neděli po schůzce s prezidentem Andrzejem Dudou prohlásil, že jeho strana požaduje rezignaci předsedy dolní komory parlamentu. Maršálek Sejmu Marek Kuchciński je podle Schetyny "politicky zodpovědný" za současnou krizi v zemi.

Schetyna také řekl, že opoziční poslanci hodlají vytrvat v blokádě hlavního jednacího sálu Sejmu až do 11. ledna, v případě potřeby i déle. Asi dvacet zákonodárců od pátku blokuje hlavní jednací sál dolní parlamentní komory na protest proti podle nich nezákonnému schválení státního rozpočtu.

Asi 20 poslanců opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní od pátku nocuje v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál. O průběhu své akce informují na sociálních sítích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. "Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme," uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská. Poslanci chtějí vytrvat až do úterý, v tento den opozice požaduje nové hlasování o rozpočtu.

Demonstrace jsou zatím poklidné, výjimkou byly nedělní protesty před krakovským hradem Wawel, kdy si několik protivládních aktivistů lehlo před jeden z vozů kolony se zástupci PiS. Policie je musela odvléct násilím.

Protest před Sejm byl v pátek na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V budově v tu dobu byla kromě asi 200 poslanců i Szydlová s Kaczyńským, jimž musela cestu ven proklestit policie.

Další protivládní demonstrace se během víkendu konaly před prezidentským palácem a před budovu ústavního soudu. Nedělní demonstrace u této instituce, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou soudu Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí. Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

V noci na neděli se uskutečnilo setkání předsedy Senátu Stanislawa Karczewského s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Kaczyński. Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím twitteru. Předseda Senátu by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

PiS loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim mimo jiné personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm, která posiluje vliv PiS v nejvyšší justiční instanci země. Kroky polské vlády kritizuje i Evropská komise, která Varšavě koncem července zaslala řadu "doporučení týkajících se právního státu".