Ukrajinský parlament ve středu vyzval mezinárodní společenství, aby hladomor z let 1932-33 uznalo za genocidu ukrajinského národa. Komunistickým režimem vyvolaný hladomor podle odhadu historiků způsobil v celém Sovětském svazu smrt až osmi milionů lidí, polovina z nich podle kyjevských badatelů zemřela na Ukrajině.
Diktátor Josif Stalin počátkem 30. let minulého století zastavil zásobování venkova potravinami a nařídil jejich násilné odebírání zemědělcům, aby prosadil politiku násilné kolektivizace a získal prostředky pro úhradu dovozu z Evropy. Hladomor tehdy postihl nejen Ukrajinu, ale v menší míře i Bělorusko, severní Kavkaz, Povolží, jih Uralu, západní Sibiř a Kazachstán.
Za akt genocidy už uznalo hladomor na Ukrajině několik států, v Evropě mimo jiné Maďarsko, Polsko nebo pobaltské státy. Česká republika mezi nimi není, v usnesení z listopadu 2007 Poslanecká sněmovna odsoudila hladomor jako dílo "zrůdného totalitního režimu".
Rusko se snaží snahy Kyjeva o uznání genocidy zmařit. Moskva kruté následky hladomoru nepopírá, označuje je ale za tragédii celého Sovětského svazu, nikoliv jen Ukrajiny. V Rusku během hladomoru zemřely tři miliony lidí, v Kazachstánu milion.
Kyjevský parlament hladomor za akt genocidy zákonem uznal letos. Loni sněmovna přijala zákon odsuzující totalitní komunistický a nacistický režim a zakazující jeho symboliku. Sovětské symboly se na Ukrajině likvidují včetně soch, památníků a názvů měst a ulic. Komunistická strana byla zakázána.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist