Vedení ruských ministerstev a kremelských úřadů horečně pátrá po zaměstnancích s vysokým akademickým titulem, které prezident Vladimir Putin pasoval na podvodníky a odepřel jim svou důvěru. Ruský vůdce podle čtvrtečních zpráv médií ve středu šmahem odsoudil státní úředníky, kteří si v rozporu s příkazy Kremlu obstarali akademické tituly. Bez obalu prohlásil, že je z jejich postů vyhodí.

Putin si postěžoval, že navzdory jeho nařízení věnovat se plně práci pro stát se někteří vysoce postavení státní úředníci oddali vědě tak intenzivně, že se stali členy Ruské akademie věd. Takovým lidem je prý odhodlán umožnit, aby vědě plně věnovali svůj čas, "je-li jim to přednější než státní úřad".

Námitku prezidenta akademie Vladimira Fortova, že všichni kritizovaní akademici bádali ve svém volném čase, Putin odbyl poznámkou, že poctivý státní úředník je tak zavalen prací, že žádný volný čas nemá.

Podle některých analytiků je Putinův postoj, okázale prezentovaný v ruských státních televizích, součástí přípravy na prezidentské volby v roce 2018, v nichž nejspíš bude kandidovat. Hlava státu se snaží potvrdit pověst nesmiřitelného bojovníka s nepravostmi, zejména s korupcí a zneužíváním funkcí. Důkazem je mimo jiné i nedávné šokující zatčení ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva, údajně podezřelého z přijetí úplatku.

Putin prohlásil, že státem sponzorovaní akademici pracují v kremelském kancléřství, v ministerstvech školství, vnitra a obrany a v tajné službě FSB. Z ruské vlády se ozývají hlasy, že kromě několika málo výjimek žádné takové případy nejsou. Agentura TASS ale našla 14 vysokých státních úředníků, kteří se jen od konce letošního října stali členy akademie věd.

Podle Putina se čistka mezi akademiky nebude týkat jen centrálních úřadů, ale i gubernátorů a šéfů republik a autonomních oblastí Ruské federace. Podle agentury Interfax by se tak mohl do problémů teoreticky dostat i Putinův oblíbenec Ramzan Kadyrov, autoritářský vládce Čečenska, který se nedávno stal čestným členem Ruské akademie přírodních věd.

Putin prý na svých požadavcích nekompromisně trvá. "Prezident jednoznačně řekl, co si o tom všem myslí. Všechny úřady bez výjimky slyšely, co prezident řekl," prohlásil ve čtvrtek Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist