Všechny tři parlamenty frankofonní části Belgie v pátek postupně potvrdily svůj souhlas se smlouvou mezi Evropskou unií a Kanadou o volném obchodu (CETA). Belgické vládě by to mělo umožnit podpis smlouvy, ostatní sněmy v zemi totiž dohodu neblokovaly.

Jako první v pátek odpoledne souhlasil s CETA valonský regionální parlament v Namuru. Valonsko se svým odporem vůči smlouvě dostalo v posledních dnech do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette byl ústřední postavou následných jednání, které měly dohodu vyjednávanou šest let zachránit.

Vlády všech 28 členských zemí EU včetně belgické dohodu s Kanadou podporují. Belgická vláda ji však nemohla podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů své země. EU proto kvůli postoji Belgie ve čtvrtek zrušila naplánovaný summit s Kanadou.

V pátek v podvečer pak se smlouvou souhlasil frankofonní parlament Bruselu a po 21:00 nakonec i sněm francouzského společenství Belgie. Federální parlament i sněm vlámské části země s CETA už souhlasili, ráno své očekávané kladné stanovisko dodali také zástupci německojazyčných obyvatel.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Valonští představitelé si nakonec vymohli sliby zejména v oblasti urovnávání investičních sporů. Možné bude si kvůli nim vyžádat stanovisko Soudního dvora Evropské unie. Rozsáhlý text smlouvy CETA jako takové se ale nemění, vše je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace.

O páteční půlnoci také vyprší doba, do kdy mohou své případné námitky proti změnám, které si vymohly belgické regiony, oznámit unijní země. Na předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi poté bude, aby s kanadským premiérem Justinem Trudeauem dohodl nový termín společného summitu.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.