Bary a jiná pohostinská zařízení v centru Bratislavy budou muset zavírat zpravidla dříve než dosud. Výjimku dostanou podniky v případě, že uskuteční stavební úpravy. Vyplývá to z nařízení, které v úterý schválili zastupitelé bratislavské městské části Staré město. Podnikatelé už dříve nová pravidla kritizovali.

Nově budou muset bary v centru slovenské metropole, které hojně navštěvují i zahraniční turisté, zavírat již dvě hodiny před půlnocí. Prodloužit otevírací dobu o tři hodiny, tedy do jedné hodiny po půlnoci, budou moci v případě, že podnik je vybaven neotevíratelnými okny, vzduchotechnikou a dvojími vstupními dveřmi.

Volnější pravidla zastupitelstvo schválilo pro bary v podzemí nebo na lodích, které budou moci mít po splnění stanovených podmínek otevřeno až do čtvrté hodiny ranní.

Výjimku ze zmiňovaných omezení dostaly podniky nabízející pohostinské služby na silvestrovské oslavy. Na přelomu roku tak bary mohou zůstat otevřeny až do rána. Za porušení nařízení bude podnikům hrozit pokuta do 6638 eur (179 tisíc korun).

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Nová pravidla už při jejich přípravě označili podnikatelé za likvidační. Naopak obyvatelé centra metropole si dlouhodobě stěžovali na noční hluk z barů. Řada podniků v Bratislavě v současnosti zavírá později než dvě hodiny před půlnocí.

Potřebu schválit nová pravidla otevírací doby samospráva odůvodnila tím, že dosavadní nařízení soud označil za nezákonná. Soud rozhodl, že radnice nemůže rozhodovat o individuálních žádostech podnikatelů na prodloužení obecné provozní doby barů, jak tomu bylo dosud, ale že provozní doba musí být pevně stanovena v nařízení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist