Izraelský nejvyšší soud rozhodl, že zákon o nucené výživě vězňů, kteří se rozhodnou protestovat hladovkou, neodporuje ústavě. Nevyhověl tak signatářům petice, kteří se zákonem nesouhlasili. Parlament zákon přijal loni. V izraelských věznicích se k hladovce často uchylují Palestinci, kteří tak protestují proti dlouhodobému zadržování ve vazbě bez zahájení soudu. Proti metodě nuceného vyživování jsou lékaři i ochránci lidských práv.

Zákon umožňuje zahájit nucenou výživu ve chvíli, kdy je ohrožen vězňův život, a to i když s tím on sám nesouhlasí. Někteří lékaři ale odmítli nucenou výživu zavést s tím, že praxe odpovídá mučení.

Ústavní soud ve svém nálezu konstatuje, že osoba, která se uchýlí k protestu hladovkou, "není obyčejný pacient, ale člověk, který se vědomě a záměrně vystavuje nebezpečné situaci z důvodu protestu nebo dosažení osobních či veřejných cílů". Protest hladovkou má podle soudu "důsledky přesahující osobní záležitosti stávkujícího".

Petici proti zákonu loni sepsali zástupci izraelského svazu lékařů (IMA) a organizací ochránců lidských práv a požádali soud, aby rozhodl, zda zákon o nucené výživě neodporuje ústavě. Poukazovali na to, že zákon porušuje svobodu vyjadřování a právo na zachování důstojnosti.

Šéf IMA Leonid Eidelman předem sdělil, že jestliže soud zákon shledá ústavním, dostanou lékaři přesto instrukci, aby se jím neřídili. "Jde o případ, kdy zásady lékařské etiky stojí nad zákonem, a my chceme dát lékařům najevo, že nucená výživa je totéž co mučení a že toho by se neměl účastnit žádný lékař," sdělil Eidelman. Zákon loni v červenci prošel ve 120členném parlamentu těsným poměrem hlasů 46:40.

Izrael využívá zákona o terorismu, který umožňuje prodlužovat vazbu osobám považovaným za ohrožení bezpečnosti státu bez zahájení soudu. Mnozí Palestinci jsou v tomto režimu ve věznicích i několik let. Někteří z nich se v minulosti rozhodli protestovat hladovkou a dostali se do takového stavu, že museli být hospitalizováni. Případy připoutaly pozornost palestinské veřejnosti a médií a na Západním břehu Jordánu se kvůli nim konaly demonstrace. Izrael chce předejít úmrtí, aby nezvyšoval napětí kolem způsobu věznění Palestinců.

V minulých dnech Izrael zrušil příkaz k administrativní vazbě třech Palestinců, kteří drží ve vězení 60 dní hladovku a jeden z nich už upadl do kómatu. V případě, že se jejich stav zlepší, ale může být vazba obnovena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist