Ukrajinská metropole k pondělnímu dni ukončila proces likvidace totalitního dědictví, jemuž padlo za oběť množství pomníků, pamětních desek a výtvarných děl ze sovětské éry. Celkem bylo za dva roky "dekomunizace" v Kyjevě odstraněno několik stovek objektů, přejmenovány byly desítky ulic.
Z města zmizelo dvanáct soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina a jedna jeho manželky Naděždy Krupské, památník německé marxistické revolucionářky Rosy Luxemburgové, pamětní desky ukrajinských komunistických tajemníků nebo sovětských vůdců. Z kyjevského metra byla odstraněna mozaika s vyobrazením Lenina a sovětskou symbolikou.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Obyvatelé třímilionového města si budou muset zvykat na nová pojmenování řady ulic. Svou ulici má nyní v Kyjevě slavný malíř Kazimir Malevič, který se ve městě narodil, záporožský ataman z 18. století Kosť Gordijenko, vojevůdce a politik Symon Petljura nebo ideolog ukrajinského konzervativního hnutí Vjačeslav Lypyňskyj.
V celé zemi má být likvidace totalitního dědictví ukončena do počátku června. Nejživější diskuse se rozpoutaly kolem změn názvů ukrajinských měst, zejména čtvrtého největšího města v zemi, Dněpropetrovsku. Dosavadní název města se od roku 1926 odvozoval od jména ukrajinského politika sovětské éry Grigorije Petrovského. Po dlouhé a vzrušené diskusi nese od minulého čtvrtka milionové středisko Dněpropetrovské oblasti název Dnipro (česky Dněpr).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist