Propuštění pěti Čechů v Libanonu je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Fajáda zadržovaného v České republice. S odvoláním na místní nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informoval libanonský list L´Orient-Le Jour. Ministerstvo spravedlnosti ČR však oznámilo, že případ Fajáda nebude komentovat. Podle listu An-Nahár má být Fajád deportován do 24 hodin od propuštění Čechů.

"Osvobození pěti Čechů, mezi nimiž je jeden důstojník, je výsledek dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Taana Fajáda zadržovaného v Praze," sdělil listu L´Orient-Le Jour nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Existenci této dohody potvrdil v listu také další zdroj z libanonské bezpečnosti a upřesnil, že Češi se dostali na svobodu v údolí Bikáa na východě Libanonu.

Libanonský list The Daily Star informoval, že minulou středu dorazil k Fajádově rodině vzkaz upozorňující na to, že Fajád bude propuštěn. List An-Nahár oznámil, že nejmenovaný bezpečnostní představitel se dohodl na deportaci Fajáda "do 24 hodin po propuštění Čechů".

České soudy již pravomocně rozhodly o Fajádově vydání do USA - verdikt může jedině zablokovat ministr spravedlnosti Robert Pelikán. A ten se delší dobu klonil k Fajádovu osvobození, protože se obával, že opačné rozhodnutí by mohlo Čechům přinést v Libanonu smrt.

Rozhodování o tom, jestli Fajáda skutečně odmítne poslat do Ameriky, nebude podle týdeníku Respekt až tak složité. Podle jeho informací se totiž na obchodu před časem shodlo vedení české vlády, a Pelikán tak má být spíše vykonavatelem společné vůle. Ministři prý sice počítají, že to krátkodobě povede ke zhoršení vztahů s USA, ale záchrana českých občanů je pro ně vyšší. Rozhodnutí jim navíc usnadňuje, že Američané je dopředu neinformovali o zatčení Fajáda v Praze - což česká strana vnímala jako nekorektní.

Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Česko Spojené státy. V polovině loňského prosince Vrchní soud v Praze potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Na konci ledna se nečekaně sešlo předsednictvo české Bezpečnostní rady státu. Obsah schůzky z 22. ledna, která se uskutečnila necelý týden po předešlém jednání předsednictva, nechtěl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vůbec komentovat.

Související