Ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor, oznámila v sobotu Ankara. Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli tomu již předvolalo ruského velvyslance a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Rusko tvrzení Ankary odmítá a označilo je za tureckou propagandu.

Loni v listopadu turecká armáda sestřelila ruské letadlo, které podle tvrzení Ankary narušilo turecký vzdušný prostor blízko syrských hranic. Incident vyvolal novou diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi.

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg po sobotní zprávě o novém incidentu vyzval Rusko, aby podniklo všechna nutná opatření, která zajistí, že vzdušný prostor Turecka už nebude znovu narušen.

"Předchozí incidenty ukázaly, jak je takové jednání nebezpečné," uvedl v prohlášení Stoltenberg.

"Vyzývám Rusko, aby jednalo zodpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO. Rusko musí podniknout všechna nutná opatření, aby zajistilo, že se žádné takové narušení už nebude opakovat," dodal. Vyjádřil také solidaritu zemí NATO s Tureckem, které je rovněž členem aliance.

Turecké ministerstvo ve zveřejněném prohlášení uvedlo, že letadlo bylo před vstupem do tureckého vzdušného prostoru několikrát varováno v ruštině i v angličtině. Ministerstvo podle agentury AP obvinilo Rusko z eskalace napětí a varovalo, že Moskva ponese zodpovědnost za případné "strašlivé" následky. Letadlo mělo být v tureckém vzdušném prostoru 20 až 25 sekund, a to nad územím provincie Gaziantep u hranic se Sýrií.

Ruské ministerstvo obrany ale tvrzení Ankary odmítlo. "Je to propaganda bez důkazů," řekl agentuře Interfax mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Turecký prezident Erdogan v sobotu před odletem na návštěvu Latinské Ameriky řekl, že se chce osobně setkat s Putinem a své přání již sdělil ministerstvu zahraničí. Oba státníci se od listopadového sestřelení ruského letadla nad Tureckem nesetkali a Erdogan v sobotu řekl, že o schůzku s Putinem už projevil zájem několikrát. Vždy ale bez úspěchu.

Rusko loni odmítlo, že se sestřelený letoun dostal do tureckého vzdušného prostoru. Moskva po incidentu zavedla sérii sankcí vůči Turecku, zvláště ekonomických, a současně obvinila Ankaru z finanční podpory teroristické organizace Islámský stát (IS), mimo jiné tím, že od ní Turci nakupují ropu. Rusko zakázalo dovoz tureckých potravin, prodej zájezdů do Turecka a většinu stavebních projektů s účastí tureckých firem. Předpokládá se, že kvůli těmto sankcím turecká ekonomika pocítí výpadek minimálně deset miliard dolarů (250 miliard korun).