Velká města na severu Itálie dál trápí smog a radnice kvůli tomu od pondělí výrazně omezily automobilovou dopravu. Informovala o tom agentura ANSA. Do centra Říma proto v pondělí smí v dopravní špičce zajíždět jen auta se sudými poznávacími značkami, v Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 SEČ vyjíždět vůbec. O dalším postupu rozhodne krizový štáb ve středu, oznámil ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

O drastickém omezení dopravy rozhodly italské úřady už minulý týden kvůli trvale zhoršené kvalitě ovzduší. Ve velkých městech překračují naměřené hodnoty polétavého prachu limity, a to i vzhledem k počasí.

V Itálii je totiž v posledních dnech slunečno, bezvětří a nepadají žádné srážky.

Římská radnice prozatím stanovila omezení dopravy na dva dny: v pondělí nesmějí v době mezi 7:30 a 12:30 SEČ a v době mezi 16:30 a 20:30 SEČ vyjíždět auta s lichými poznávacími značkami, v úterý pak bude totéž omezení platit pro sudé SPZ. V Miláně nesmějí od pondělí do středy lidé během dne šest hodin soukromými auty jezdit vůbec.

Radnice se kromě toho snaží obyvatele motivovat k většímu využívání městské hromadné dopravy. Například v Římě nyní platí obyčejná jízdenka po celý den, výrazné slevy jízdného zavedly i dopravní podniky v Miláně a Turíně.

Ve čtyřech největších italských městech – Římě, Miláně, Neapoli a Turíně – už bylo limitní množství 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový překročeno letos vícekrát než v povolených 35 dnech. Podle meteorologů by se ale situace mohla brzy zlepšit, protože během týdne Itálii čeká změna počasí.

Související