Aktivisté organizace Blokáda Krymu dál znemožňují ukrajinským energetikům obnovit na anektovaný Krym dodávku proudu, která byla přerušena o víkendu. Podle ukrajinské agentury Unian žádají propuštění ukrajinských politických vězňů zadržovaných na Krymu a v Rusku. Elektřinu údajně nedostávají ani dvě ukrajinské jaderné elektrárny, jejichž provoz zastavil automatický havarijní systém.
Elektřina přestala na Krym proudit v noci ze soboty na neděli, kdy byly v Chersonské oblasti sousedící s obsazeným poloostrovem zničeny dva sloupy dálkového vedení. Na Krymu vyhlásily úřady nouzový stav, protože nasazené dieselové generátory jsou schopny pokrýt jen asi čtvrtinu potřeb.
Moskvou dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov vyzval obyvatele poloostrova, aby byli připraveni na nejhorší. Vážný nedostatek proudu bude podle něj Krym sužovat do doby, než Rusko vybuduje alternativní dálkové elektrické vedení.
Záchranu vidí ruská správa Krymu v budovaném propojení poloostrova s ruskou Rostovskou jadernou elektrárnou, která leží asi 700 kilometrů severovýchodně od Krymu. Dálkové vedení má podmořským kabelem přetnout Kerčský průliv a dovést proud do krymského Simferopolu.
Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak oznámil, že projekt se má realizovat už do poloviny prosince. Nejpozději v lednu mají podle něj všechny krymské podniky fungovat normálně, vyloučeny ale ani potom nebudou výpadky dodávek pro domácnosti.
Organizace Blokáda Krymu, která je podle ukrajinských médií zřejmě za incident odpovědná, sdružuje radikální protiruské aktivisty a zástupce krymských Tatarů. Jejich mluvčí Mustafa Džemilev, poslanec ukrajinského parlamentu, v pondělí prohlásil, že jednání o obnovení dodávek proudu se uskuteční až po osvobození ukrajinských politických vězňů zadržovaných na Krymu a v Rusku.
Na mysli měl zřejmě krymskotatarské aktivisty, kteří se na Krymu postavili do čela protestů proti loňské ruské anexi a byli zadrženi ruskou policií. V Rusku je kromě toho vazebně stíhána ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, obviněná z podílu na smrti dvou ruských novinářů. Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov byl v srpnu za aktivní odpor proti ruské anexi odsouzen ke 20 letům vězení.
List Ukrajinska pravda oznámil, že zastavení dodávky proudu se dotklo i několika jihoukrajinských okresů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. Postiženy byly mimo jiné Záporožská a Jihoukrajinská jaderná elektrárna, které leží severně od Krymu. Provoz v obou elektrárnách se po přerušení proudu automaticky zastavil. Džemilev v pondělí prohlásil, že aktivisté blokující přístup k poškozeným sloupům obnovu dodávky proudu do jaderných elektráren umožní.
Přímo u poškozených sloupů je podle agentury Unian situace klidná. Pořádkové síly se zatím nesnaží vytlačit radikální aktivisty, shromážděné na místě incidentu. Členové organizace Blokáda Krymu sice otevřeli přístup opravárenských čet k přerušenému vedení, zahájení prací ale znemožňují. Obnova poškozených podpěr bude po zastavení blokády údajně trvat nejméně čtyři dny.
Na samotném Krymu je situace stále kritická. Proud je k dispozici jen ve velkých městech, navíc s častými výpadky. Mnohde nefunguje mobilní telefonické spojení, vázne hromadná doprava. Energetická správa Krymu sestavila harmonogram, podle něhož postupně vypíná či zapíná jednotlivé krymské okresy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist