Nejméně 41 mrtvých a skoro 200 zraněných si vyžádaly čtvrteční sebevražedné útoky spáchané na jižním předměstí Bejrútu.

S odvoláním na policii a svědky to oznámil libanonský list The Daily Star a server L´Orient le Jour. Předchozí bilance hovořila o 27 mrtvých a asi 100 raněných.

Atentátníci útočili v oblasti ovládané šíitským Hizballáhem. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát (IS), proti které Hizballáh bojuje v Sýrii po boku tamějšího prezidenta Bašára Asada.

Podle libanonského ministerstva zdravotnictví jsou mnozí ze zraněných v kritickém stavu, takže panují obavy, že počet obětí ještě poroste.

Hizballáh ve čtvrtek oznámil, že bude dál pokračovat v boji proti teroristům. Francouzské ministerstvo zahraničí atentát ostře odsoudilo. "Francie stojí při libanonském lidu a úřadech v jejich boji proti terorismu," uvádí se v komuniké ministerstva.

Pěší útočníci odpálili nálože asi v sedmiminutovém odstupu kolem 17.00 SEČ před šíitským centrem na předměstí Burdž Barádžna. Podle serveru L´Orient le Jour byli připraveni zaútočit původně čtyři atentátníci, ale podařilo se to pouze dvěma z nich. Jednoho se podařilo zneškodnit a čtvrtý je zřejmě na útěku.

Policie celou čtvrť uzavřela a na místě je množství vojáků.

Agentura AFP napsala, že bejrútské čtvrti ovládané Hizballáhem byly od července 2013 do loňského února terčem osmi atentátů. Hizballáh je spojencem Sýrie a jeho členové tam bojují po boku syrské armády.

Libanon je ochromen dlouhou politickou krizí, kvůli níž je mimo jiné od loňského května bez prezidenta. Parlament po roční odmlce začal ve čtvrtek pracovat. Podle agentury Reuters však byla i při čtvrtečním jednání patrná velká rozdělenost politického pole. Poslanci jedné strany ze sálu odešli, nejproblematičtější otázky na program ani nebyly zařazeny.

Související