V několika syrských městech na západě země začalo ve středu ráno platit dohodnuté příměří. Syrská armáda se stáhla na novou obrannou linii a ustupuje před radikály, kteří zabírají nová území na severozápadě státu. Při středečních bojích v Damašku a okolí zahynulo podle opozice přes 30 lidí a mezi nimi nejméně 27 civilistů.
Na příměří se dohodlo libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu, a radikální fronta an-Nusra, jež se hlásí k al-Káidě. Klid zbraní má posloužit k jednání o stažení rebelů z města Zabadání. An-Nusra hlásí bojové úspěchy na severozápadě státu a ohrožuje tak už bezprostředně oblasti, v nichž žijí vládnoucí alávité.
Televize Hizballáhu al-Manár oznámila, že příměří začalo platit v šest hodin ráno místního času. Vyjednáno bylo na 48 hodin a týká se města Zabadání u hranice s Libanonem a vesnic Fua a Kafrajá v severozápadní provincii Idllib.
Zabadání leží poblíž dálnice spojující Damašek s Bejrútem a je považováno za baštu sunnitských povstalců na syrsko-libanonské hranici. Armáda za podpory Hizballáhu počátkem července zahájila ofenzivu a ovládla jednu ze čtvrtí v západní části Zabadání. An-Nusra a její spojenci pak začali v odvetě za tuto ofenzivu v Zabadání bojovat o vesnice v Idlibu.
An-Nusra postoupila v posledních dnech v úrodné pláni Sahl al-Gháb na severozápadě. Právě toto území se snaží armáda ubránit a přeskupila své jednotky na další obrannou linii, aby se vyhnula ztrátám. Sever a západ Sýrie je domovem hlavně šíitů ze sekty alávitů, kteří Sýrii vládnou a k nimž patří také prezident Bašár Asad.
Prezident v červenci přiznal, že se armáda potýká s nedostatkem lidí. Řekl, že v zájmu udržení strategických oblastí ustupuje z méně důležitých částí Sýrie. Potvrdil tak názory analytiků, podle nichž se Sýrie začíná tříštit a Asad přestal mít kontrolu nad velkou částí státu.
Podle syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z exilu, Asad ztratil tři čtvrtiny státu, avšak stále drží velká města a oblasti s polovinou obyvatelstva.
Asi 60 kilometrů dlouhá pláň Sahl al-Gháb se rozkládá východně od pobřežního pohoří, v němž leží vesnice Kardáha, z níž pochází klan Asadů. Vojsko se nyní stáhlo ke své základně v Džarínu obývaném alávity. Podle syrské opozice je nyní v rukou rebelů asi 40 procent Sahl al-Ghábu.
Na Damašek dnes dopadlo nejméně 50 raket vystřelených povstalci a podle státní televize při tom přišli o život čtyři lidé. Rakety prý zasáhly i bohaté rezidenční části Kasaa, Rummána a Barámka. Letectvo pak zaútočilo na oblast Ghúta u hlavního města a SOHR tvrdí, že tam o život přišlo 27 civilistů.
Agentura AP dává útoky do souvislosti s návštěvou íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který má dnes dorazit do Damašku. Írán je spojencem syrské vlády a Zaríf o syrské krizi jednal v úterý také v Libanonu.
Válka v Sýrii si za čtyři roky vyžádala více než 240 000 mrtvých, včetně životů 12 000 dětí, a donutila polovinu Syřanů utéci ze svých domovů. Boje propukly po krvavém potlačování pokojných protivládních demonstrací v březnu 2011.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist