Americké ministerstvo obrany utratilo téměř 43 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) za plnicí stanici zemního plynu v Afghánistánu. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl zvláštní vládní inspektor John Sopko, který dohlíží na využití amerických finančních zdrojů v této asijské zemi. Stanice ve městě Šibirchan na severu Afghánistánu měla ukázat, jak lze stlačený zemní plyn používat jako palivo pro pohon motorových vozidel. V sousedním Pákistánu prý zbudování takové plničky stojí zhruba 140krát méně.

Pentagon "naúčtoval americkým daňovým poplatníkům 43 milionů dolarů za něco, co je pravděpodobně nejdražší plnicí stanicí zemního plynu na světě," uvedl podle agentury Reuters Sopko. Ministerstvo prý zatím nedokázalo vysvětlit, proč stanice stála tolik.

Částka byla utracena v letech 2011 až 2014 na výstavbu zařízení a jeho uvedení do chodu. Stanice byla ve správním středisku provincie Džauzdžán Šibirchanu otevřena v roce 2012. Pracovní skupina, která za projektem stála, ale v březnu ukončila činnost. Na základě této skutečnosti Pentagon podle Sopkovy zprávy následně uvedl, že nemá odborné zajištění pro "řešení těchto otázek".

Zpráva také zjistila, že v sousedním Pákistánu nestojí postavení plnicí stanice na stlačený zemní plyn více než půl milionu dolarů. Stanice v Afghánistánu by v takovém případě byla více než 140krát dražší.

Zpráva připustila, že dodatečné náklady mohla způsobit skutečnost, že zařízení vznikalo ve válkou zdevastované zemi. Armáda Spojených států ale prý "nedokázala poskytnout vysvětlení vysokých nákladů na projekt ani zodpovědět další otázky týkající se jeho plánování, realizace nebo výsledku," citoval ze zprávy britský server BBC.

Podplukovník americké armády Joe Sowers BBC napsal, že americká armáda s vyšetřováním plně spolupracovala.

Sopko uvedl, že hodlá ve vyšetřování pokračovat, aby zjistil, zda nedošlo ke skutkům, které by byly "svou povahou trestné".

Spojené státy a Británie zahájily v říjnu 2001 útok na Afghánistán. Úder byl reakcí na útoky na New York a Washington spáchané v září toho roku teroristickou organizací al-Káida, která měla základnu v Afghánistánu. Vláda islamistického hnutí Tálibán byla svržena v listopadu 2001. Washington od roku 2002 vyhradil na rekonstrukci Afghánistánu téměř 110 miliard dolarů.

Související