Spojené státy odškodní rodiny obětí amerického náletu na nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu, informoval v neděli mluvčí Pentagonu Peter Cook. Američané bombardovali zařízení minulou sobotu omylem, zahynulo nejméně 22 lidí. Washington podle Cooka rovněž zaplatí opravu poškozené nemocnice.

"Ministerstvo obrany se domnívá, že je třeba vypořádat se s následky tragického incidentu v nemocnici Lékařů bez hranic v afgánském Kunduzu," uvedl Cook, citovaný agenturou Reuters. Americká armáda bude podle něj pracovat s těmi, kterých se bombardování dotklo, aby určila "vhodné platby".

Při útoku zahynulo 22 civilistů, mezi nimiž bylo 12 pracovníků MSF a deset pacientů. Okolnosti náletu prověřují americká a afghánská vláda a Severoatlantická aliance, MSF žádají nezávislé mezinárodní vyšetřování. Ve středu se MSF za incident omluvil americký prezident Barack Obama.

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell prohlásil, že nemocnice byla během bojů o Kunduz zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily.

 

Související