Ruské letectvo podniklo v Sýrii za tři dny 60 náletů, při nichž zasáhlo více než 50 cílů spojených s radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle agentury Interfax to v sobotu řekl Andrej Kartapolov z ruského Generálního štábu, který dodal, že údery se zintenzivní.

Britský ministr obrany Michael Fallon dopoledne tvrdil, že za posledních 24 hodin pouze jeden ruský útok mířil proti IS, zbytek prý byl veden proti jiným cílům. Podle syrských opozičních aktivistů v exilu při ruských náletech zatím zemřelo nejméně 39 civilistů a 14 bojovníků.

Útoky, které Rusové zahájili ve středu, jsou podle Kartapolova prováděny nepřetržitě "v celé hloubi syrského území". Rusko prý předem Spojené státy upozornilo na své nálety a doporučilo, aby USA zastavily lety v oblastech, kde operuje ruské letectvo.

"Američané nám řekli, že v této oblasti není nikdo jiný než teroristé," tvrdil rovněž Kartapolov. Dodal také, že "v úderech budeme nejen pokračovat… ale také je zintenzivníme".

"Za tři dny se nám podařilo narušit materiálně-technickou základnu teroristů a podstatně omezit jejich bojový potenciál," prohlásil ruský generál. V řadách IS prý nastala panika a bojovníci opouští oblasti, které kontrolovali. "Kolem 600 ozbrojenců opustilo své pozice a snaží se odejít do Evropy," řekl Kartapolov.

Aktivita ruského letectva v Sýrii se ovšem setkává s kritikou na Západě. "Naše důkazy ukazují, že (Rusové) používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti Asadovi," řekl Fallon v sobotním rozhovoru s listem The Sun. Dodal, že ruské nálety podporují Asada a prodlužují utrpení lidí.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Páteční nálety byly podle Londýna namířeny převážně proti oblastem, které jsou pod kontrolou povstalců, a nikoliv radikálů z Islámského státu.

Britský premiér David Cameron dnes prohlásil, že ruská vojenská intervence v Sýrii situaci jen zhoršuje. Ruské akce podle jeho vyjádření podporují "řezníka" (syrského prezidenta) Bašára Asada.

Podle syrských ochránců lidských práv (SOHR) působících v Londýně je mezi ruskými oběťmi z řad civilistů osm žen a osm dětí. O život přišlo 12 bojovníků IS a dva povstalci z fronty an-Nusra napojené na mezinárodní teroristickou síť al-Káida. SOHR upozornila, že jde jen o ty oběti, které se podařilo ověřit.

Postup Ruska kritizuje nejen Západ, ale také Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby Putin znovu zvážil ruskou misi v Sýrii; Rusové podle Ankary nekladou důraz na ochranu civilních životů. Erdogan řekl, že Moskva přislíbila Turecku vést nálety proti radikálům, místo toho je prý ale terčem umírněná opozice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist