Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) očekává, že letos i příští rok do Evropy připluje přes Středozemní moře vždy kolem 700 tisíc uprchlíků. Předchozí odhady hovořily dohromady o 850 tisících uprchlíků za oba roky. O aktualizovaných odhadech ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
UNHCR předpokládá, že letos a příští rok do Evropy připluje dohromady 1,4 milionu uprchlíků. "Plány UNHCR počítají až se 700 tisíci lidmi hledajícími bezpečí a mezinárodní ochranu v Evropě v roce 2015," uvádí se v dokumentu, do něhož ve čtvrtek agentura Reuters mohla nahlédnout.
"Je možné, že v roce 2016 by mohly být počty příchodů ještě větší, ale v tuto chvíli je plánování založeno na podobných číslech jako pro rok 2015," předpokládá UNHCR.
V úterý úřad informoval, že letos Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě překonalo už více než 515 tisíc migrantů. Více než 383 tisíc jich dorazilo do Řecka a dalších 129 tisíc do Itálie.
Zhruba 54 procent z nich jsou Syřané, asi 13 procent Afghánci. Přinejmenším 2980 utečenců při riskantní plavbě přišlo o život.
Německo: Běženci si zaslouží respekt, nesmí ale lhát o svém původu
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ve čtvrtek prohlásil, že s běženci se musí jednat důstojně, ti ale nesmějí lhát o svém původu a vyvolávat potyčky v ubytovnách.
"Každý, kdo přichází, má právo na to, aby se k němu přistupovalo slušně, s respektem a důstojně. Krajně pravicové nadávky a zločiny, které sahají až k výhrůžkám smrtí, nesmíme připustit a budeme proti nim bojovat veškerou silou právního státu," řekl de Maiziére.
Dodal však, že povinnosti mají i běženci, kteří se musejí chovat v souladu s německými zákony. "Každý, kdo k nám přijde, musí přijmout a dodržovat náš systém hodnot a pravidel," řekl.
Ministr vnitra toto prohlášení učinil při projednávání novely azylového zákona, kterou ve čtvrtek němečtí poslanci v prvním čtení přijali. S konečnou platností se o dokumentu bude hlasovat za dva týdny. Změny zákona mají mimo jiné díky zařazení všech balkánských států na seznam bezpečných zemí urychlit odmítání některých azylantů, v některých případech bude také možné snížit žadatelům o azyl finanční podporu.
Problematikou běženců se ve čtvrtek zabýval Soudní dvůr EU, který konstatoval, že unijní země mohou uvěznit osoby, které znovu vstoupily na jejich území poté, co byly předtím vyhoštěny. Jen v letošním roce vstoupilo do Evropské unie více než půl milionu uprchlíků.
V současné době je hlavní trasou běženců mířících na Západ takzvaná balkánská cesta.
Na ní leží i Maďarsko, které jako protiopatření vystavělo plot na hranici se Srbskem a dokončilo dva úseky bariéry na hranici s Chorvatskem.
Budapešť ve čtvrtek oznámila, že premiér Viktor Orbán již učinil příslušné diplomatické kroky k možné společné ostraze hranic zemí V4.
Do Srbska, které je součástí balkánské trasy, přichází denně několik tisíc migrantů.
Velká většina z nich vstupuje do země přes hranice s Makedonií, ale podle médií roste i počet těch, kteří využívají cestu přes Bulharsko. V poslední době je prý každý den registrováno asi 200 běženců v městečku Dimitrovgrad, které leží u srbsko-bulharské hranice, zhruba v její polovině.
Další přibližně stovka uprchlíků přichází do městečka Bosilegrad u hranice obou států na jihu. Srbské úřady uvádějí, že od začátku roku do země dorazilo kolem 200 000 migrantů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist